Dupla borba
1.8k

Od Torabija do 5G mreže: Samozvani stručnjaci na društvenim mrežama - problem za svako rješenje

S. H.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Globalni problem pandemije koronavirusa osim zdravstvenog segmenta ima i dodatne nevolje koje usložnjavaju situaciju. Među dodatnim problemima je i pitanje širenja dezinformacija, a najraširenija je ona o negativnom utjecaju 5G mreže.
Svijet se nepuna četiri mjeseca bori s najvećim zdravstvenim izazovom u posljednjih 100 godina. Zdravstveni sistemi širom svijeta su na ispitu dok stručnjaci rade na razvoju vakcine za koronavirus. Ipak, nije dugo trebalo da se pored zvaničnih stavova o porijeklu i nastanku virusa pojave i oni spinovi samoprozvanih stručnjaka, najviše na društvenim mrežama. Krivca su "detektovali" i etiketirali, a to je 5G mreža.

Izuzetno opasne tvrdnje koje se iznose u cilju dezinformisanja javnosti, u svijetu gdje je značajan procent medijski nepismenog stanovništva još više dobija na snazi. U najkraćem, suština spina je ta da se koronavirus koristi kao mehanizam i za uspostavljanje 5G mreže kako bi navodne svjetske elite kontorlisale čovječanstvo.

Širenje takvih vijesti na društvenim mrežama uzelo je maha i u BiH, pa stoga i ne čudi da je video izvjesne Zeničanke koja plasira takve priče pogledalo više od pola miliona ljudi, a 23 hiljade korisnika Facebooka je taj video podijelilo. Fenomen interesovanja javnosti za takve informacije je možda za neku posebnu analizu i govori da uprkos iznimnim naporima struke da upozori i naglasi opasnost koronavirusa to možda nije dovoljno, s obzirom na to da veliki broj građana traži nekakva druga objašnjenja, koja, iako nerealna i u suprotnosti sa strukom i naukom, opstaju.

Koliko je maha uzela priča zbog dezinformacija o 5G mreži najbolje oslikavaju vijesti da pojedinci u nekim državama Evrope napadaju elektroinžinjere na ulici plašeći se da postavljaju 5G mrežu, ili na drugi način sabotiraju radove na elektro-stubovima.

Primjer viralnog videa izvjesne Erne Selimović iz Zenice i ne čudi u društvu koje je prije 10 godina hrlilo u sarajevsku Zetru i čekalo u stotinama metara dugim redovima da kupi flaše vode koju je izvjesni "iscjelitelj" Meki Torabi "čudnovatim" potezima ruku "osveštavao" i činio posebnom obećavajući lijek za svaku bolest.

Sindrom lakovjernosti, traženja instant rješenja, uzroka i povoda evidentno je duboko ukorijenjen. U cijeloj priči najviše se otežava stručnjacima, a prije svega ljekarima koji su na prvoj liniji borbe s virusom.

Ipak, postoje i oni koji cijelu priču o 5G mreži pokušavaju predstaviti na šaljiv način i kontrirati samozvanim stručnjacima koji globalnu borbu za zdravlje ljudi čine još težom.