Čelnici Applea, Amazona, Facebooka i Googlea pred Kongresom: Kako su postali dominantni
Saslušavaju se Jeff Bezos iz Amazona, Tim Cook iz Applea, Mark Zuckerberg iz Facebooka i Sundar Pichai iz Googlea.
Kod Amazona je problematičan tretman prodavača na njihovoj web stranici. Način funkcionisanja Appleove trgovine aplikacijama Apple App je na meti kritika. Facebooku se spori njegova kupovina društvene mreže Instagram. Google optužuju da je ukrao sadržaje koje su osmislile manje kompanije, piše BBC.
Pravosudni odbor Kongresa je spomenute predstavnike korporacija saslušavao online. Demokrati su zabrinuti zbog njihove nevjerovatne koncentracije moći i utjecaja koji se negativno odražava na konkurentnost. Republikance više brine nešto drugo, a to je da prema njihovom mišljenju imaju nedovoljno patriotizma i da su bliski s Kinom.
Izvršni direktor Amazona Bezos je negirao da je ova kompanija u sukobu interesa, ali je priznao da ima uvid u to kako posluju firme koje prodaju preko Amazona.
"Volim firme koje su nastajale u garažama. I moja kompanija je takva. Ali, baš kao što su svijetu potrebne male kompanije, potrebne su im i one velike. Postoje stvari koje male firme jednostavno ne mogu uraditi", dodao je.
Izvršni direktor Applea Cook ne misli da postoji monopol na tržištu.
"Poslovna klima je tako konkurentna da bih je opisao kao uličnu borbu za udio na tržištu pametnih mobitela", izjavio je.
Neke od ovih kompanija nisu drage američkom predsjedniku Donaldu Trumpu. Amazon je dugo na meti njegove kritike. Preko Twittera je poručio da ako Kongres ne donese, kako je napisao, pravednost po pitanju djelovanja velikih korporacija, onda će on to učiniti izvršnim ukazima.
Prema njegovim riječima, pažljivo prati saslušanje u Kongresu.