Vojska Mijanmara nakon puča zabranila građanima pristup društvenim mrežama
Pored ove kampanje, građani Mijanmara na Facebooku su planirali i organizaciju demonstracija, što je bilo dovoljno vojnim skupinama koje su preuzele vlast da u potpunosti blokiraju rad ove mreže.
Iz ministarstva komunikacija i informiranja rekli su da će Facebook, koji koristi više od 53 miliona ljudi u Mijanmaru, biti blokiran do nedjelje, te su dodali kako ova mreža remeti stabilnost zemlje šireći lažne vijesti i dezinformacije.
Uprkos pokušaju vojske da suzbije aktivizam građana zabranom društvenih mreža i drugih vidova komunikacije, u Mijanmaru se i dalje održavaju protesti zbog odluka vojske ove zemlje da izvrši puč. U gradu Mandalay održan je prvi ulični protest protiv vojnog puča, a okupljeni su skandirali "Pustite odmah naše vođe".
Problemi u Mijanmaru ponovno su doveli zemlju u fazu nestabilnosti nakon što je u ponedjeljak vojska ove zemlje izvršila vojni udar i preuzela kontrolu nad državom. Razlog za novi puč bili su rezultati izbora u ovoj državi, za koje vojne formacije smatraju da su lažirani. Za lažiranje izbora vojska na čelu s generalom Min Aung Hlaingom okrivila je upravo liderku zemlje Suu Kyi.
Mnogi članovi vladajuće stranke Nacionalna liga za demokratiju, uključujući i liderku Aung San Suu Kyi, zadržani su u zatvoru gdje će provesti naredne dvije sedmice, nakon čega bi trebao biti pokrenut postupak suđenja.
Kroz historiju, vojska Mijanmara je nekoliko puta preuzimala vlast nakon vojnog udara, a država je veći dio 20. i 21. stoljeća provela upravo pod vlašću vojnih formacija.
Od 2015. godine situacija se mijenja dolaskom liderke NDL-a Aung San Suu Kyi na vlast, nakon čega Mijanmar ulazi u period kohabitacije vojske i demokratskih snaga na vlasti.