Nametanje odluka
234

Erdoganov napad na bastion slobode: Zašto protestuju studenti u Istanbulu

V. K.
Policija na sve načine nastoji ugušiti proteste (Foto: EPA-EFE)
Policija na sve načine nastoji ugušiti proteste (Foto: EPA-EFE)
Turski univerzitet Bogazici slovi za jedan od najprestižnijih univerziteta u Turskoj, ali i ovom dijelu svijeta. Umjesto zbog priče o obrazovanju, "turski Harvard" ovih dana u fokusu je zbog velikog nezadovoljstva studenata.

Prva pobuna istanbulskih studenata dogodila se početkom januara, a povod za masovni izlazak progresivnih studentskih snaga na ulice bilo je imenovanje Meliha Bulua za rektora ovog univerziteta. Melih Bulu u Turskoj slovi za kontroverznog biznismena i člana Erdoganove AKP stranke. Upravo je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan ukazom 1. januara donio odluku o imenovanju Bulua za novog rektora Bogazici univerziteta.

Mnogi intelektualci i članovi akademske zajednice protumačili su imenovanje Bulua kao još jedan u nizu Erdoganovih pokušaja da uspostavi kontrolu nad akademskom zajednicom i studentima u Turskoj, što je naročito intenzivirano nakon 2016. godine i pokušaja državnog udara terorističke organizacije FETO.

Protesti se održavaju od početka 2021. godine (Foto: EPA-EFE)
Protesti se održavaju od početka 2021. godine (Foto: EPA-EFE)

Upravo u periodu 2016. godine Erdogan je izrazio nezadovoljstvo načinom na koji se upravlja Bogazici univerzitetom, najviše zbog njihovih stavova prema pitanju kurdskog PKK pokreta, kada su brojni zvaničnici univerziteta naglasili kako je potrebno raditi na pomirenju, a ne podsticati nove sukobe.

Zašto Bulu smeta studentima?

Imenovanje Bulua, osim što je izazvalo brojne proteste akademske zajednice, jednako je razljutilo i studente. Prije svega, obje grupe su bile nezadovoljne imenovanjem Bulua zbog toga što nije pripadao akademskom osoblju ovog univerziteta iz kojeg je ranije i biran rektor.

Drugi problem tiče se njegove političke pozadine i poznanstva s turskim predsjednikom, uz čiju je pomoć imenovan na mnoge funkcije tokom svoje karijere, kojom je uvijek nastojao spojiti poslovnu i akademsku stranu. Treći problem, što je ujedno izazvalo i najviše primjedbi na imenovanje, jeste Buluovo ponašanje tokom njegove (ne)uspješne karijere rektora na drugim turskim univerzitetima.

Novi rektor Bogazici univerziteta Melih Bulu
Novi rektor Bogazici univerziteta Melih Bulu

Naime, Bulu se zalagao za obavezno uvođenje kamera u salama univerziteta, a tokom mandata optužen je i za lažno predstavljanje. Da bi opravdao uvođenje kamera i druge "orvelovske" elemente na univerzitetu, Bulu je napravio lažni Twitter nalog te je s njega odgovarao studentima i podsticao ih na varanje na ispitima. Nakon što bi od studenata dobio svojevrsnu potvrdu kako planiraju varati na ispitima, prijavljivao bi se sa zvaničnog profila te bi uz dokaze iznosio niz kritika na račun studentske zajednice.

Prema pisanju turskog lista Cumhuriyet, Bulu je optužen i za plagiranje doktorske disertacije u kojoj je iskoristio dijelove radova s engleskih univerziteta. Na optužbe da je plagirao rad, Bulu je odgovorio kako je koristio dijelove radova s drugih univerziteta, ali da je jednostavno zaboravio staviti navodnike, odbacivši tako navode da je svjesno plagirao rad.

Navedeni postupci u akademskoj karijeri političkog miljenika vladajuće partije bili su dovoljni za organizovanje masovnih demonstracija studenata. Članovi akademske zajednice izjavili su kako je Bulu prvi rektor odabran izvan univerziteta još od 1980. godine i državnog udara.

"Pozitivno smo iznenađeni odgovorom naših studenata i oni imaju veliku podršku kako profesora tako i drugih ljudi. Imenovanje Bulua je vrlo jasan napad na instituciju visokog obrazovanja" rekao je profesor na Univerzitetu Bogazici Can Candan.

S druge strane, studenti koji su se odazvali na demonstracije skandirali su parole "Ne želimo rektora plagijatora" i "Bulu nije naš rektor". Hiljade studenata okupljenih oko univerziteta tražilo je od novoizabranog rektora da izađe pred studente i razgovara s njima, međutim Bulu se oglušio na ove molbe.

Nedugo nakon toga napetosti između policije, koja je štitila zgradu rektorata, i studenata, koji su se nalazili ispred kapije, eskalirale su te je došlo do velikog sukoba. Više od 60 studenata uhapšeno je u prvom valu protesta, a povodom svega oglasio se i turski predsjednik Erdogan te je studente nazvao terorističkom skupinom i naglasio kako se ne radi o časnim studentima.

"Da li ste vi studenti ili teroristička organizacija? Ova država neće nikada dopustiti ponavljanje dešavanja na Taksimu iz 2013. godine. Nikada nismo podržavali teroriste i nemamo namjeru to raditi u budućnosti", rekao je Erdogan.

Februarski protesti

Nakon što su vidjeli da od nasilne promjene vlasti na fakultetu neće biti ništa studenti su odlučili borbu nastaviti drugim sredstvima te su usmjerili svoj bijes na pravljenje transparenata, crtanje grafita, i druge umjetničke forme kojima su nastojali skrenuti pažnju javnosti na njihove probleme.

Nove tenzije između policije i demonstranata uslijedile su nakon što je nekoliko pripadnika LGBT zajednice na proteste donijelo zastavu na kojoj se mogla primijetiti kombinacija islamskog svetišta Kabe te zastave LGBT zajednice.

Demonstracije su nakon ovog čina ponovo dobile svoj nasilni karakter te su uslijedili novi sukobi studenata i policajaca koji su dobili naredbu da uklone spornu zastavu. Tokom novih protesta uhapšeno je više od 150 studenata, uključujući i četvero mladih koji su nosili spornu zastavu.

Ministar unutrašnjih poslova Turske Suleyman Soylu izjavio je kako su demonstranti nakon ovog čina dokazali kako se radi "o običnim prljavim perverznjacima" te da vlasti Turske neće dopustiti vrijeđanje svetinja. Nedugo nakon što je poslao poruku studentima, administratori na Twitteru uklonili su njegov komentar.

Organizatori demonstracija i članovi akademske zajednice naglasili su kako zvanična Ankara želi iskoristiti zastavu i potez nekoliko studenata kako bi skrenuli pažnju s pravih problema.

Policija tokom protesta privela veliki broj studenata (Foto: EPA-EFE)
Policija tokom protesta privela veliki broj studenata (Foto: EPA-EFE)

Policija je u međuvremenu, nakon hapšenja 150 studenata, pretresla i prostorije klubova u kojima se okupljaju studenti te su izdali zvanično saopštenje u kojem stoji kako postoje jasni dokazi povezanosti studenata s PKK pokretom.

Uprkos velikom pritisku javnosti, novoizabrani stranački rektor Melih Bulu izjavio je kako ne namjerava podnijeti ostavku, iako su zbog njegovog imenovanja organizovani protesti širom Turske i Istanbula.

Erdoganov potez naišao je na priličan otpor studenata koji su zajedno s profesorima kreirali jedinstveni front u borbi za slobodan i nezavisan univerzitet. Iako se činilo kako će Erdoganova odluka proći bez puno pompe, čini se kako je lider Turske svojim miješanjem u rad jednog od prestižnijih turskih univerziteta dotakao "osinje gnijezdo" koje neće moći lako smiriti.