Predsjednički izbori
11

Brazil: Može li harizmatični lider ljevice Lula da Silva okončati vladavinu Jaira Bolsonara

V. K.
Jair Bolsonaro i Lula da Silva (Foto: EPA-EFE)
Jair Bolsonaro i Lula da Silva (Foto: EPA-EFE)
Dok se Brazil suočava sa rastom broja zaraženih koronavirusom, državi predstoji još jedna politička borba za mjesto predsjednika države, a već sada je izvjesno da bi izbori u Brazilu mogli ponuditi sudar potpuno dvije oprečne političke struje.

Do sada, za predsjedničku utrku u Brazilu mediji raspolažu sa imenima nekoliko političara koji se žele suprotstaviti sadašnjem predsjedniku Jairu Bolsonaru. Na prvu, dosadna politička borba, mogla bi posljednjim dešavanjima u ovoj državi dobiti znatno uzbudljiviji format.

Naime, Vrhovni sud Brazila početkom marta odbacio je optužbe za korupciju protiv bivšeg predsjednika Lule da Silve te mu je samim tim dozvolio aktivno bavljenje politikom. Upravo Lulin povratak na političku scenu mnogi vide kao početak kraha brazilskog Trumpa i populiste Jaira Bolsonara.

Ko je Lula da Silva?

Ime bivšeg predsjednika Brazila spominje se u ovoj državi još od osamdesetih godina 20. stoljeća od kada je Lula aktivan na političkoj sceni Brazila. Ljevičar po opredjeljenju, sljedbenik socijalističkih ideja, osnovao je Radničku partiju (PT) koja je na sceni aktivna više od tri decenije.

Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja kandidature za mjesto predsjednika Brazila, Lula 2003. godine konačno dobija predsjedničku utrku.

Bivši predsjednik i dalje popularan među Brazilcima (Foto: EPA-EFE)
Bivši predsjednik i dalje popularan među Brazilcima (Foto: EPA-EFE)

Na mjestu predsjednika Brazila, Lula da Silva zadržat će se do 2011. godine. U fokusu njegove vladavine tokom 8 godina mandata, bile su ekonomske i socijalne reforme koje je Lula uspio ostvariti kroz programe pomoći brazilskom stanovništvu od kojih se izdvajaju Fome Zero te Bolsa Familia koji su prije svega bili namijenjeni siromašnim brazilskim porodicama.

Također, Lula je u periodu trajanja mandata napravio reviziju svih ugovora sa MMF-om, uspio ostvariti značajne ekonomske reforme što je dovelo do toga da je Brazil isplatio sve dugove prema Fondu dvije godine prije krajnjeg roka.

Korupcijske afere i odlazak

Nakon što je okončao mandat, na njegovo mjesto stigla je partijska zamjena u vidu Dilme Rousseff koja je u samom početku suočavala sa nadolazećom ekonomskom krizom i brojnim korupcijskim aferama koje su uključivale i bivšeg predsjednika.

Afere su definirane kao najveći skandali u historiji Brazila, a uključivale su pranje novca i korupciju vezanu za naftnu državnu kompaniju Petrobras što je kasnije u svijetu postalo poznato kao afera "Lava Jato".

Upravo ova i niz drugih afera spriječile su Lulu da se kandiduje za predsjednički mandat 2018. godine te je umjesto predsjedničkog odijela Lula obukao zatvorsku odjeću što su mnogi označili kao politički montiran proces.

Građani nosili majice s natpisom
Građani nosili majice s natpisom "Oslobodite Lulu" (Foto: EPA-EFE)

Odlazak Lule u zatvor, u prvi plan je iznjedrio sadašnjeg predsjednika Jaira Bolsonara koji je politiku u kampanji posvetio izrazitim antiljevičarskim idejama te stavom kako se Brazil mora izboriti sa korupcijom koju je iza sebe ostavio Lula i njegovi saradnici.

Interesantno, upravo je Bolsonaro nakon dolaska na vlast za mjesto ministra pravde imenovao bivšeg sudiju Sergia Moru koji je aktivno radio na slučaju "Lava Jato" te je učestvovao u sudskom procesu protiv Lule da Silve.

Čudan splet okolnosti bio je još jedan u nizu dokaza koje su ljevičari koristili protiv Bolsonara tvrdeći kako je Lulin sudski proces politički montiran.

Šta se u međuvremenu promijenilo?

Stvari na političkoj sceni Brazila počele su se mijenjati krajem 2019. godine. Nakon 580 dana provedenih u zatvoru, Vrhovni sud Brazila odlučio je pustiti Lulu, a njegovu pravnu borbu podržao je i papa Franjo koji je čvrsto stao iza Lulinih uvjerenja.

Papa Franjo i Lula da Silva (Foto: EPA-EFE)
Papa Franjo i Lula da Silva (Foto: EPA-EFE)

U međuvremenu, pandemija koronavirusa dodatno je produbila ekonomski jaz u Brazilu, a politika koju je provodio Bolsonaro dosta je podsjećala na politiku Trumpa. On je u svojim govorima ismijavao zdravstvene i epidemiološke mjere u državi nakon čega su ga mnogi u Brazilu počeli smatrati globalnom prijetnjom po zdravlje stanovnika.

Pored političkog neuspjeha s vođenjem države u vremenu pandemije, Bolsonaro je dobio na iznenađenje mnogih prijetnju sa druge strane u vidu Lula da Silve.

Nakon što je Vrhovni sud početkom marta odbacio sve tužbe protiv Lule, iskusni ljevičar dobio je priliku za aktivno učešće na izborima 2022. godine. Nakon odluke, Luli nije trebalo dugo da okupi novinare i kaže sve što misli o trenutnoj situaciji u državi.

"Nemojte slijediti niti jednu imbecilnu mjeru Bolsonara. Vakcinišite se. Ova je zemlja trenutno neorganizirana i razjedinjena jer nema vladu", rekao je emotivni Lula u prvom govoru nakon presude.

Nakon njegove izjave, mnogi brazilski analitičari su ovu izjavu protumačili kao najavu kandidature za predsjedničke izbore 2022. godine.

U anketi dnevne novine Estadao građani Brazila su se izjasnili kako bi 50 posto njih glasalo za Lulu, a 38 posto za Bolsonara što jasno govori o podršci koju Lula trenutno ima u odnosu na aktuelnog predsjednika.

Iako Lula još uvijek nije zvanično najavio kandidaturu, njegovi posljednji potezi jasan su znak kako iskusni lider i simbol brazilske ljevice ima namjeru ući u politički ring sa Bolsonarom.

Brazil trenutno vodi bitku sa novim sojevima koronavirusa koji sve više pogađaju stanovništvo. Sve je veći broj zaraženih, a građani nisu zadovoljni načinom na koji Bolsonaro nastoji riješiti problem.

Zbog toga, mnogi i desno orijentirani birači razočarani Bolsonarom, smatraju kako bi u narednom periodu državi trebao harizmatičan lider poput Lule koji bi, ako ništa drugo, znao izabrati prave riječi podrške za građane u teškim trenucima koji tek očekuju ovu državu.