Predškolsko obrazovanje
0

Predložen upis više od 3.800 djece u sarajevske vrtiće, pojedini roditelji nezadovoljni

B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Pojedini roditelji su nezadovoljni prijedlogom koja djeca trebaju biti upisana u sarajevske javne vrtiće u predstojećoj školskoj godini. Među njima su i oni koji smatraju da su izostali pojedini kriteriji za upis.
Ustanova Djeca Sarajeva je upis vršila od 1. do 15. juna, a prijedlog je objavljen 5. jula i na web stranici ustanove. Upis je vršen u obdaništa sa područja općina Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad. Prioriteti prilikom upisa bila su:
  • Djeca bez roditelja;

  • Djeca samohranog roditelja;

  • Djeca žrtva nasilja u porodici;

  • Djeca predložena za upis od Centra za socijalni rad;

  • Djeca iz hraniteljskih porodica;

  • Djeca uposlenih roditelja (jedan ili oba uposlena roditelja);

  • Djeca razvedenih roditelja, a pri tom da je jedan roditelj ima starateljstvo i da je uposlen;

  • Djeca čija su braća ili sestre upisana u ustanovu i za koje je propisno najavljen produžetak boravka u narednoj školskoj godini;

  • Djeca koja su se nalazila na listi čekanje tokom prethodne školske godine, ovisno o dužini trajanja perioda na listi čekanja (do pola godine i više od pola godine);

  • Djeca za koje ranije nije vršen raskid ugovora radi nepoštivanja ugovorenih obaveza od korisnika usluga i djeca podnositelja prijava za upis koji nisu utuživani zbog neizmirenja obaveza prema davatelju usluga;

  • Djeca koja imaju status trećeg i svakog narednog djeteta u porodici;

  • Vrtić se nalazi u općini u kome dijete živi;

  • Djeca sa razvojnim i drugim poteškoćama.

Veliki broj djece čeka na upis, resorna ministrica najavila djelomično rješenje problema

Predložen je upis više od 3.800 djece. Kako je kantonalna ministrica odgoja i obrazovanja Naida Hota-Muminović kazala za Klix.ba, na listi čekanja ove godine je skoro 3.000 djece. Najavila je da će se pokušati osigurati dodatni upis djece sa liste čekanja, ali da se ovaj problem neće moći u potpunosti riješiti.

"Ministarstvo će početkom augusta raspisati javni poziv za roditelje za sufinansiranje troškova boravka djece u vrtićima. Ove godine imamo blizu 3.000 djece na listi čekanja. Ako budemo svima sufinansirali boravak, to bi bilo gotovo 70 posto od ukupnog budžeta Ministarstva za odgoj i obrazovanje. Tako da ćemo propisati kriterije za sufinansiranje boravka. Nažalost, nećemo moći sufinansirati boravak svima", poručila je ministrica Hota-Muminović.

Nezadovoljstvo i zbog kriterija za upis

Roditelji nisu nezadovoljni samo zbog toga što njihova djeca nisu na listi prijedloga za upis. Među njima ima i onih koji su nezadovoljni zbog kriterija upisa, odnosno smatraju da su prioritet trebala biti i djeca čiji su roditelji bili borci u posljednjem ratu i/ili koji su odlikovani za svoje ratne zasluge.

Za naglasiti je da je riječ o prijedlogu djece koja trebaju biti upisane, a ne o konačnoj listi upisanih jer su roditelji imali pravo žalbe na prijedlog.

Nedovoljan broj vrtića u glavnom gradu Bosne i Hercegovine je dugogodišnji problem. Dio njih je uništen u ratu i još nisu rekonstruisani. Kantonalne vlasti su ovaj problem rješavale i subvencioniranjem boravka u privatnim obdaništima.