Kako institucionalno bacamo novac: Štampanje materijala za sjednicu Skupštine KS koštat će 14.800 KM
Prethodna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo bila je poprilično burna. Zastupnici SDA i DF-a su tražili da im materijali za sve tačke dnevnog reda budu dostavljeni u štampanom, pored elektronskog oblika, s obzirom na to da je to obaveza prema Poslovniku.
Međutim, prije otprilike dvije godine zastupnici su donijeli zajednički Zaključak na Skupštini, prema kojem će materijale slati samo elektronski kako bi se umanjili bespotrebni troškovi na štampanje i dostavljanje materijala, koji u prosjeku iznosi oko 10.000 KM.
Od tada je održano više od 20 sjednica ove zakonodavne institucije Kantona Sarajevo što nas matematičkom logikom dovodi do uštede od otprilike 200.000 KM. Usaglasit ćemo se da to nije mali novac koji se u kantonu može vrlo kvalitetno iskoristiti.
Međutim, s obzirom na to da održavanje prethodne sjednice nije bila moguće, upravo zbog iznenadnog zahtjeva SDA i DF-a da materijali budu ištampani, dogovoreno je da se, zbog nužnosti rješenja problema u zdravstvenom sektoru, taj novac bude potrošen na gomilu bespotrebnih papira.
Kako nam kaže zastupnik SDP-a Igor Stojanović za sljedeću sjednicu je planirano čak 60 tačaka dnevnog reda, a materijali za sve tačke moraju biti dostavljeni za otprilike 170 ljudi. To će sve koštati 14.800 KM s obzirom na to da su materijali obimni kao i dnevni red, te da je potrebno iste i dostaviti.
"Čovjek koji je zadužen za vođenje skupštinske službe izvukao je iznos koji bi bio potreban za ovu sjednicu da se sve isprinta. Mi smo ukinuli stavku u budžetu za printanje materijala od Zaključka od prije dvije godine, tako da tih 14.800 KM nemamo planirane u budžetu.
Pravilnik o radu Skupštine KS je vrhovni dokument koji treba poštovati, međutim on dugo nije mijenjan, odnosno zastario je. Stavka o obaveznom dostavljanju materijala u štampanoj formi je samo jedan od manjkavosti Pravilnika, a na istom principu funkcionišu i pravilnici drugih skupština na različitim nivoima. Stoga se pitamo, koliko je "bijelog novca" do sada bačeno u kantu za smeće?