"Moj sine, Moj Grga. Pišem im ovo pismo, da razumiju. Imam im potrebu reći što ti i ja odavno znamo. Kao majka jednog sinčića za kojeg živim i noseći tebe ovih 6 mjeseci ispod srca mogu iskreno reći vi ste svjetlo i bit mog života. Nema ničega iznad toga. Zato smo suprug i ja toliko i htjeli sinu podariti bracu ili seku", kazala je Čavajda na početku pisma.
Mirela je u pismu opisala iskustva pregleda koje je obavljala kod ginekologa te kako je time shvatila sve mane hrvatskog zdravstvenog sistema.
"Ali moj Grga umire. Nakon jučerašnjeg posljednjeg pregleda nema dvojbe, nema više niti tračka nade za koju sam se lovila svo ovo vrijeme. Pregled sam obavila kod ginekologinje Tene Kovačević kojoj me uputila prijateljica koja je za nju saznala istražujući. Niti jedan doktor u našim bolnicama, a bila sam u puno ovih tjedana, nije mi rekao za nju, već moja prijateljica. To sam shvatila kao još jedan poraz našeg zdravstvenog sustava.
Naime, ova predivna i topla doktorica Tena jedini je specijalist fetalne medicine u Hrvatskoj. Školovala se i specijalizirala u Londonu na Institutu Fetalne medicine pod okriljem liječnika čija su otkrića revolucionirala to područje. Ti čarobnjaci, spašavaju živote beba i vrše zahvate na njima dok su još unutar maminih trbuha i donose ih na svijet zdrave. Ali po njima, za Grgu to nije opcija. Mom Grgi nema spasa", tužno je zaključila Čavajda.
Kao trudnica u šestom mjesecu trudnoće nakon jučerašnjeg pregleda konsultirala se i sa doktorima iz Londona koji su potvrdili da u slučajevima poput Mirelinog, smrt fetusa nastaje u maternici ili neposredno po rođenju.
"Jučerašnji pregled je trajao 2 i pol sata. To im je praksa u ovakvim rijetkim slučajevima poput Grginog. Ultrazvuk kojim me pregledala je toliko precizan, detaljan i transparentan da sam ostala zapanjena. Mi takav ultrazvuk nemamo ni u jednoj od naših bolnica što smatram nužnim. Uistinu žalosno", ističe Mirela.
Kaže kako je dijagnoza ponovo bila jasna.
"Našem Grgi nema spasa. Ili nastupa smrt vrlo brzo u maternici ili odmah po rođenju. Tumor raste, sve je veći i pitanje je trenutka kada će mu srčeko stati. To može biti danas, sutra ili neposredno po njegovom rođenju. Živjeti neće. Ovo pišem jer ovakvih stručnjaka u Hrvatskoj nema. Samo Tena. Pitam se zašto? Gdje su? Mogli bi pomoći majkama i ženama u sličnim situacijama kao što je moja i spašavati živote beba. Zašto me bar na nju nitko nije uputio, kada su mi već prešutili mogućnost slanja zahtjeva etičkim povjerenstvima te uputili u Sloveniju! Kako su naši doktori to znali, a nisu znali za jedinu stručnjakinju i uputili me njoj na pregled", pita se na kraju pisma Čavajda.
Podsjećamo da je ranije konzilij ljekara u Sloveniji Mireli Čavajdi odobrio prekid trudnoće nakon što su to odbili uraditi doktori u nekoliko bolnica u Hrvatskoj. Nakon toga je hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš javnost obavijestio kako je drugostepena komisija KBC-a Zagreb pozitivno ocijenila žalbu Čavajde što znači da joj je odobren prekid trudnoće u hrvatskim medicinskim ustanovama.