Ankara će zahtjevati da ove dvije države priznaju zabrinutost Turske u vezi sa kurdskim oružanim milicijama, kako u Turskoj, tako i u Siriji i Iraku.
Jedan od najvećih problema unutar NATO saveza je, iako sve države priznaju PKK kao terorističku organizaciju, podržali su YPG u sjevernoj Siriji koji ne krije veze sa PKK.
Turska zahtjeva od Švedske i Finske ne samo da javno osude PKK nego i organizacije povezane sa njima, ali i da pojačaju pritisak na simpatizere PKK-a koji borave u ovim državama.
Osim toga zahtijevat će i ukidanje restrikcija na izvoz oružja u Tursku koje su ove države uvele Turskoj 2019. godine nakon Turske invazije na sjevernu Siriju kako bi se potisnuo YPG. Princip Turske u ovom slučaju je da neće u savez prihvatiti države koje joj nameću sankcije.
Turska je prihvatila povratak Grčke u NATO 1980-ih nakon što su dvije zemlje vodile rat 1974. zbog Kipra, i ne želi ponoviti ono što dužnosnici kažu da se sada u Ankari smatra greškom.
Atina i njezini kiparski saveznici kasnije su se pojavili kao ključne prepreke koje su blokirale kandidaturu Turske za članstvo u EU, odbili su glasanje UN-a o planu ujedinjenja Kipra i bili su uključeni u stalne teritorijalne sporove s Turskom oko dijelova Egejskog i Sredozemnog mora.
Zato, Turska želi da riješi otvorena pitanja sa Švedskom i Finskom i zahtijeva da ove države jasno iskažu solidarnost Turskoj u borbi sa kurdskim skupinama.
Iako Turska, prema izjavama ovih zvaničnika ne želi da se sa nordijskim državama cjenka van stajališta o kurdskom pitanju, postoji lista želja kako bi se popravili odnosi unutar saveza.
Žele da ponovo budu uključeni u projekat F-35, žele kupovinu F-16 i unapređivanje paketa F-16 koje već koriste, te ukidanje sankcija povezanih sa nabavkom sistema S-400.
Predsjednik Turske, Reccep Tayip Erdogan je izjavio da Turska neće dati podršku ulasku ovih zemalja u NATO savez i da nema potrebe da njihovi diplomate dolaze u Tursku.