Dovoljno za opskrbu
50

Evropska unija spremna za zimu, skoro 90 posto kapaciteta za gas je ispunjeno

S. Š.
Skladišta plina širom EU već su popunjena sa skoro 90 posto svog kapaciteta (Foto: Twitter)
Skladišta plina širom EU već su popunjena sa skoro 90 posto svog kapaciteta (Foto: Twitter)
Kako isporuke gasa postaju sve manje predvidljive - s obzirom da je Rusija zaustavila isporuke brojnim zemljama EU, Evropsko vijeće je poduzelo hitne mjere za sigurno snabdijevanje plinom za zimu.
Sudeći prema posljednjim podacima, skladišta gasa širom EU već su popunjena sa skoro 90 posto svog kapaciteta, a iz Evropskog vijeća kažu da će to omogućiti dovoljnu opskrbu gasom tokom hladnih, zimskih mjeseci.

U julu ove godine, Evropsko vijeće je usvojilo novu uredbu o skladištu plina koja ima za cilj osigurati da skladišta budu popunjena prije hladne sezone. Kako stoji u uredbi, podzemna skladišta plina na teritoriji država članica moraju biti popunjena do najmanje 80 posto svog kapaciteta zaključno sa prvim novembrom.

Uredba također predviđa obaveznu certifikaciju svih operatera podzemnih skladišta plina kako bi se izbjegao rizik od vanjskih smetnji.

Zaključno sa 27. septembrom, većina zemalja EU uspjela je uskladištiti potreban nivo gasa u svojim rezervama. Prosječan nivo popunjenosti rezervi plina u zemljama EU iznosi 88 posto.

Infografika koja prikazuje koliko zemlje EU imaju uskladištenog plina (Foto: European council)
Infografika koja prikazuje koliko zemlje EU imaju uskladištenog plina (Foto: European council)

Zemlje EU su se petog augusta godine dogovorile da smanje ukupnu potražnju za gasom u EU za 15 posto u periodu od augusta 2022. do marta 2023. Odluka je usvojena u rekordnom roku, budući da je Evropska komisija samo dvije sedmice ranije predstavila svoj predlog.

Prema novim pravilima, zemlje EU su se složile da poduzmu mjere - definisane na nacionalnom nivou - za smanjenje potražnje za gasom na određeni period. Smanjenje je dobrovoljno, ali, ukoliko poremećaji u snabdijevanju gasom budu neophodni, Evropsko vijeće bi moglo aktivirati mehanizam upozorenja, na osnovu prijedloga Evropske komisije, obavezujući zemlje EU na smanjenje. U takvom scenariju, neka izuzeća bi se primjenjivala ovisno o okolnostima u zemlji.

Zakon propisuje da zemlje treba da daju prioritet mjerama koje ne utiču na domaćinstva ili osnovne usluge, kao što su bolnice.

Uštedi energije doprinosi i efikasnija upotreba energije u EU. Evropsko vijeće trenutno radi na novim pravilima u paketu "Fit for 55" koji će povećati ciljeve EU za energetsku efikasnost do 2030. godine.