Snježna oluja
85

Šta je "bombaški ciklon" koji će pogoditi velike dijelove Amerike

B. R.
Veliki dijelovi SAD-a pod snijegom, niskim temperaturama i snažnim vjetrom (Foto: EPA-EFE)
Veliki dijelovi SAD-a pod snijegom, niskim temperaturama i snažnim vjetrom (Foto: EPA-EFE)
"Bombaški ciklon" će pogoditi velike dijelove Sjedinjenih Američkih Država, a što će značiti iznimno niske temperature, velike količine snijega i snažan vjetar. Razlog za naziv ove snježne oluje jeste što je riječ o oluji koja nastaje za vrlo kratko vrijeme.
Milioni Amerikanaca su upozoreni na ovaj ciklon koji će u pojedinim dijelovima zemlje donijeti temperaturu od minus 45 stepeni celzija, što je dovoljno da se za pet minuta dobiju promrzline.

"Bombaški ciklon" je područje brzog snižavanja atmosferskog pritiska.

"Tačnije, to bi trebalo nazvati eksplozivnom ciklogenezom, što je slučaj kada se centralni pritisak sistema niskog pritiska dramatično snižava za 24 milibara tokom 24 sata. Intenzivne oluje donose obilne padavine i veoma jake vjetrove. SAD trenutno sve više zahvata hladan arktički zrak, što uzrokuje dalje komplikacije", obrazložila je meteorologinja Sky Newsa Kirsty McCabe.

Kako nastaje "bombaški ciklon"

Prema riječima McCabe, iznenadna promjena pritiska je posljedica interakcije sa snažnom mlaznom strujom.

"To je jedan brzo pokretan sloj zraka, visoko u atmosferi koja usmjerava naše površinske sisteme niskog pritiska. Kontrast između hladnog arktičkog zraka na sjeveru i toplog tropskog zraka na jugu je ojačao mlazni tok koji je produbio područje niskog pritiska", ukazala je meteorologinja.

Zašto se zove "bombaški ciklon"

Meteorolozi nagli pad pritiska porede s eksplozijom bombe, a što još nazivaju "eksplozivna ciklogeneza" i "bombogeneza". Na taj način opisuju proces formiranja oluje.

Klimatolog Univerziteta u Kaliforniji Daniel Swain je istakao da se ova sintagma posebno odnosi na brzinu kojom se oluja formira. Kako je kazao, to se nužno ne odnosi na apsolutnu snagu olujnog sistema.

Po čemu se razlikuje od uragana

Swain je ukazao da svi "bombaški cikloni" ne predstavljaju uragan. Ukazao je da ponekad mogu imati karakteristike zbog kojih izgledaju kao uragan, a te karakteristike su jak vjetar i obilne padavine.

Uragani obično nastaju na tropskim područjima i pokreću ih topla mora. U SAD-u se to najčešće dešava u ljeto ili ranu jesen kada je morska voda najtoplija. S druge strane, "bombaškim ciklonima" nije potrebna topla morska voda da bi se formirali.

Mogu se pojaviti iznad kopna i iznad mora, najčešće u kasnu jesen i rano proljeće kada se topli tropski zrak sudara s hladnim arktičkim zrakom.

"Događaju se u doba godine kada postoji mogućnost istovremenog toplog i hladnog zraka. Razlika u temperaturi podstiče pad pritiska", objasnio je Swain.

Koliko "bombaški cikloni" mogu biti opasni

Ponekad se "bombaški cikloni" ponašaju poput uobičajene zimske oluje. No, ponekad izazivaju velike poplave, mećave i brzinu vjetra koja je uporediva s uraganom kategorije 1. Swain je ukazao da je najveća opasnost "bombaških ciklona" u tome što mogu iznenaditi ljude.