2.7k

Srbija eliminisana s Eura, Slovenci remijem s Engleskom izborili nokaut-fazu

D. P.
Srbija želi napraviti iznenađenje (Foto: EPA-EFE)
Okončano je takmičenje u grupi C Evropskog prvenstva nakon čega su Engleska, Slovenija i Danska izborile plasman u nokaut-fazu, dok je Srbija ispala iz takmičenja.

Srbijanski nogometaši remizirali su bez golova protiv Danske, a bila im je potrebna pobjeda kako bi se plasirala u dalji tok takmičenja.

U prvom poluvremenu Danska je bila mnogo bolji rival, ali je golman Predrag Rajković dugo spašavao Srbijance. Po jednu odličnu šansu imali su Jonas Wind i Rasmus Hojlund, ali se bez golova otišlo na odmor.

Nastavak utakmice donosi nešto bolju igru Srbije, jer je morala krenuti naprijed, ali većih prilika nije bilo.

U 54. minuti Srbijanci su mislili da su poveli autogolom Danaca, ali je gol poništen zbog ofsajda u kojem se našao Luka Jović ranije tokom napada.

Dramatičan detalj vidjeli smo u 84. minuti kada su Srbijanci možda i oštećeni za penal. Maehle je povukao Mitrovića u dobroj šansi i oborio ga na tlo, ali sudija Letexier nije želio pokazati na bijelu tačku.

Ostalo je 0:0 tako da Danci idu dalje u nokaut-fazu takmičenja.

Istovremeno, Engleska i Slovenija remizirale su bez golova, ali obje selekcije idu dalje s tim rezultatom.

Englezi su ponovo pružili blijedo izdanje, kao i u prva dva duela u grupi, ali su svejedno osvojili prvo mjesto i prošli dalje s nominalno lakšim zadatkom.

Tako je Engleska prošla s prve pozicije, dok dalje idu i Slovenija i Danska. Srbija se oprašta od takmičenja.

Rezultati:

Engleska - Slovenija 0:0

Danska - Srbija 0:0

Utakmice iz minute u minutu:

90' - Pet minuta nadoknade i nade za Srbiju da može do gola.

84' - Kakva drama! Srbija je tražila penal, povlačenja nad Mitrovićem je bilo. Ipak, sudija mu je samo dao žuti karton.

81' - Najbolja šansa za Srbiju! Mitrović je dočekao odbijenu loptu iskosa na desnu stranu, ali je šutirao pored gola.

73' - Rice hvata sjajan volej, ali lopta odlazi pored gola Slovenaca.

64' - Velika šansa za Dansku. Vestergaard je ostavljen sam na vrhu peterca nakon kornera, ali je lako odbranio Rajković.

59' - Trenutno imamo potpuno nevjerovatnu situaciju u grupi. Kako su Slovenija i Danska poravnate na drugom i trećem mjestu s istim brojem bodova, istom gol-razlikom i postignutim golovima, o putniku u osminu finala odlučili bi žuti kartoni. Trenutno jedan manje ima Slovenija.

54' - Srbiji poništen gol zbog ofsajda. Mali ofsajd u kojem se našao Jović.

50' - Englezi opasno napadaju od samog starta drugog dijela.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme: Trenutni rezultati kažu da Engleska i Danska idu dalje, Slovenija čeka rasplet ostalih grupa, dok Srbija ide kući.

Ipak, još 45 minuta je preostalo na obje utakmice pa se svašta može promijeniti.

Poluvrijeme i u utakmici Danske i Srbije, ni tu nema golova.

Poluvrijeme na utakmici Engleska - Slovenija, nema golova.

39' - Sjajna prilika za Dansku. Odigrali su Skandinavci sjajnu akciju po desnoj strani, ali Wind šutira preko gola nakon ostavljene povratne lopte.

35' - Dobar šut Fodena iz slobodnog udarca, ali je Oblak bio oprezan.

32' - Druga dobra intervencija Rajkovića, Hojlund je šutirao lijevom nogom iskosa s desne strane.

31' - Kaneov prvi pokušaj na utakmici, bez problema za Oblaka.

24' - Danci postižu gol, ali je poništen jer je lopta ranije tokom kornera izašla van granica igrališta. Bila je to prilično čudna situacija, ali su sudije donijele ispravnu odluku.

23' - "Visi" gol Srbije. Danci napadaju žestoko, izvest će i treći uzastopni korner.

22' - Rajković spašava Srbiju! Sjajan šut Eriksena s distance, ali vrhovima prstiju brani golman naših susjeda.

20' - Poništen gol Engleza! Sjajna akcija koju su nakon dodavanja iz prve završili Foden asistencijom, a Saka golom, ali je bio prethodno ofsajd.

16' - Danci traže penal, imali su veliku šansu. Bah je šutirao glavom, nakon što je povučen s leđa, ali lopta odlazi pored gola.

10' - Nema nikakvih uzbuđenja na startu obje utakmice. Danci i Englezi nešto više kontrolišu loptu u svojim duelima.

5' - Šeško je prvi zaprijetio ekipi Engleske. Slovenija se nije prepala favorizovanog rivala.

4' - Problem za Srbiju na samom startu. Stoper Nikola Milenković je dobio žuti karton jer je rukama morao zaustaviti Rasmusa Hojlunda. Sada mora biti oprezan do samog kraja.

1' - Počele su utakmice.

20:55 - Srbiju će večeras bodriti i jedan od najboljih tenisera svih vremena Novak Đoković. Teniser se spustio na teren i poželio sreću Piksiju i njegovim izabranicima.

20:52 - Igrači izlaze na teren i utakmice će ubrzo početi.

20:45 - Duel Danske i Srbije sudit će Francuz Francois Letexier, dok će na centru igrališta utakmice Engleska - Danska biti njegov sunarodnjak Clement Turpin.

20:37 - Englezi su već osigurali plasman u osminu finala, dok bi im se pridružila Danska i Slovenija ukoliko večeras osvoje bod ili ostvare pobjedu. Računica za Srbiju je jasna. Samo pobjeda vodi direktno u drugi krug. U slučaju neriješenog rezultata postoji šansa za plasman dalje, ali bi tada moralo da se poklopi još nekoliko rezultata i u tom slučaju Srbija ne zavisi samo od sebe.

20:30 - Inače, selektor Srbije Dragan Stojković Piksi napravio je brojna iznenađenja u sastavu zamijenivši brojne zvijezde pa su tako Dušan Tadić i njegov imenjak Vlahović ostali na klupi.

20:30 - Stanje u grupi C je sljedeće:

Engleska 4

Danska 2

Slovenija 2

Srbija 1

To znači da Srbiji odgovara isključivo pobjeda protiv blagog favorita u ovom duelu, a to je selekcija Danske. Srbija se može nadati prolazu i s jednim osvojenim bodom, ali je potrebno da se mnogo toga poklopi u drugim grupama.

20:30 - Sastavi za Danska - Srbija:

Danska: Schmeichel, Vestergaard, Christensen, Andersen, Maehle, Hojbjerg, Hjulmand, Bah, Eriksen, Wind i Hojlund.

Srbija: Rajković, Veljković, Milenković, Pavlović, Mijailović, Ilić, Gudelj, Živković, Samardžić, Lukić i Mitrović.

20:30 - Sastavi za Engleska - Slovenija:

Engleska: Pickford, Trippier, Guehi, Stones, Walker, Rice, Gallagher, Bellingham, Saka, Foden i Kane.

Slovenija: Oblak, Karničnik, Drukšić, Bijol, Janža, Stojanović, Gnezda, Elšnik, Mlakar, Šporar i Šeško.

20:30 - Sastaju se Danska - Srbija i Engleska - Slovenija

20:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos utakmica posljednjeg kola grupe C Evropskog prvenstva. Oba duela počinju u 21 sat.