Sarajevo
59

Posjetili smo kuće na Širokači kojima prijeti klizište: Porodice žive u strahu, mnogi prihvatili novi smještaj

Piše: A. L.
Jedna od ugroženijih ulica u naselju Širokača (Foto: V. D./Klix.ba)
(Foto: V. D./Klix.ba)
Brojne porodice u naselju Širokača u Sarajevu godinama žive u strahu od klizišta koje prijeti da ugrozi više kuća u ulicama Bostarići i Ablakovina, a panika je dostigla vrhunac nakon klizišta koje je zadesilo Donju Jablanicu u oktobru.

Reporterska ekipa portala Klix.ba danas je posjetila ugrožene kuće u ovim ulicama i pričala s mještanima. Pred kameru nije htio niko, ali u neformalnom razgovoru ispričali su nam detalje problema s kojima se suočavaju posljednjih godina.

Kako nam je rekao jedan od mještana koji živi u kući koja je jedna od najugroženijih, on i supruga žive u strahu posljednjih dana i prihvatili su smještaj koji im je ponudila Općina Stari Grad. Kako nam kaže, u pitanju je stan na području općine Centar s kojim su zadovoljni, a sličan smještaj prihvatile su i neke druge porodice koje žive u okolini. Smatra da će u privremenom smještaju ostati minimalno šest mjeseci jer su im nadležni rekli da ne smiju ništa počinjati da rade na sanaciji klizišta prije proljeća.

Nekoliko kuća dalje živi stariji čovjek koji također nije htio pred kamere, ali nam je rekao da nema namjeru otići "taman da klizište dođe na dva metra od kuće". Kako nam je kazao, u pitanju je problem koji je aktuelan više desetina godina i da ne vjeruje da će se riješiti.

Jedini koji je želio pred kamere je Armin Đono, predsjednik Savjeta mjesne zajednice Širokača.

On nam je objasnio da je problem porodica koje još nisu pristale na izmještaj u tome što im je Služba za socijalni rad ponudila kolektivni smještaj u kojem bi imali zajednička kupatila i kuhinje.

"Dvije porodice koje su već izmještene su dobile adekvatan smještaj. Ostale porodice koje su dobile poziv iz Službe za socijalni rad su odbile smještaj jer to su kuće iz SOS dječijeg sela, odnosno kolektivni smještaj. Dakle, svi bi imali pojedinačne sobe, ali zajedničku kuhinju i toalet. Za ovakvo stanovništvo to nije adekvatno. Tu imamo osobe s poteškoćama u razvoju, ratne vojne invalide, demobilisane borce... Takvi ljudi nisu za ovaj vid smještaja", kazao nam je.

Dodaje da je Služba za socijalni rad prijetila ljudima koji ne žele izmještaj oduzimanjem djece i finansijskom kaznom.

"Mi tražimo adekvatne smještaje. Svako ima svoj privatan život, malu djecu, starije ljude... Kolektivni smještaj nije rješenje", kazao je.

Armin Đono, predsjednik Savjeta mjesne zajednice Širokača (Foto: V. D./Klix.ba)
Armin Đono, predsjednik Savjeta mjesne zajednice Širokača (Foto: V. D./Klix.ba)

Na kraju nam je rekao da je stanovništvo u strahu zbog problema s klizište.

"Molimo sve nadležne institucije da se svi zajedno udružimo i riješimo ovaj problem", kazao je.

Ovim povodom kontaktirali smo i Općinu Stari Grad.

"Općina Stari Grad je, pored niza aktivnosti koje su urađene po pitanju ovog klizišta, raspisala i Javni poziv za prikupljanje ponuda za davanje u zakup stambenih jedinica u kojima se mogu zbrinuti evakuisane porodice. Prethodnih sedmica obavljeni su razgovori sa stanovnicima ovog lokaliteta i svima onima koji su pristali na izmještanje, Općina je ponudila stambene jedinice u dobrom stanju, koje porodice prije preseljenja imaju priliku pogledati i dati svoj pristanak da se presele u njih. Dakle, još jednom naglašavamo da Općina Stari Grad Sarajevo ne nudi kolektivne smještaje, nego isključivo pojedinačne stambene jedinice, stanove ili kuće", kazali su nam iz Općine Stari Grad.

Podsjetimo, Općinski štab civilne zaštite organizovao je 24-satno osmatranje terena na lokalitetima Curine njive i Bistrički potok u cilju ranog upozoravanja ugroženog stanovništva i njihove eventualne evakuacije.

Prije dva dana je uočeno da su na terenu i dalje prisutne duboke pukotine te da dolazi do pojave oticanja vode iznad lokaliteta "Curine njive-igralište" (dio Opštine Istočni Stari Grad Sarajevo). Usljed sniježnih padavina nije moguće utvrditi tačno stanje pukotina, saopćeno je iz FUCZ.

Izlaskom na lokalitet "Knjeginjac", uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo utvrdili su da se na predmetnom lokalitetu ne vrši odlaganje nove količine zemljanog i kamenog materijala.

Uočeno je da je i dalje djelimično zasuto korito Bistričkog potoka, materijalom sa deponije, obrušenim stablima te ranije isječenim stablima.

Nisu uočena nova obrušavanja materijala sa deponije u vidu zemljano-kamenog materijala i stabala niti da je vršeno uklanjanje ranije odloženog zemljano-kamenog materijala i stabala. Usljed sniježnih padavina nije moguće utvrditi tačno stanje korita potoka.