Prilika ili prepreka?
48

Pojedini ugostiteljski objekti u BiH postali su "bezdimni" još i prije zakona: Evo šta je za njih značio ovaj korak

Piše: I. B.
Zabrana pušenja u BiH
Zabrana pušenja u BiH
Kada je u pitanju konzumiranje duhanskih proizvoda, decembar donosi prekretnicu za zatvorene javne prostore u Federaciji BiH. Zakon o regulaciji upotrebe duhana nudi i prednosti i izazove, a pojedini su u njemu prepoznali šansu da preoblikuju svoje poslovanje u ugodnije okruženje za goste.

Dim cigareta u restoranima i kafićima dugo je bio dio naše svakodnevice, međutim, dok mnogi i dalje smatraju da cigarete i razgovor idu "ruku pod ruku", došao je period da se od takvoga nečega odviknemo.

Nakon što je 13. juna, objavljen Pravilnik o zabrani pušenja u FBiH, vlasnici ugostiteljskih objekata i pušači dobili su vremenski okvir u periodu od šest mjeseci (do 13. decembra) da se prilagode novim pravilima.

I dok su neki čekali (ili još čekaju) 5 do 12, prepoznajući potrebe tržišta, ali i ljudi, pojedini ugostitelji su već ranije usvojili politiku prostora bez duhanskog dima, ističući jasne prednosti ovakvog poslovanja, ali i koristeći odredbe zakona, ne kao prepreku kako ih mnogi vide, nego kao alat za unapređenje.

Iz prve ruke: Šta kažu ugostitelji koji su još dosta ranije "prigrlili" ovaj zakon

Kako zakon precizira da je pušenje u zatvorenom prostoru zabranjeno, osim u izuzetno kontrolisanim uvjetima, ugostitelji su se morali prilagoditi promjenama.

Vlasnici pojedinih ugostiteljskih objekata u BiH, već ranije su prepoznali prednosti ove regulative. Neki od njih vodili su se trendovima u ostatku Evrope, a drugi svjesni onoga šta budućnost donosi. U razgovoru za portal Klix.ba, otkrili su nam kako se odluka da u potpunosti postanu "bezdimni objekti" odrazila na njihovo poslovanje, reogranizaciju prostora, kao i same navike gostiju.

"Odluka da dopustimo isključivo uređaje koji zagrijavaju duhan još prije nego što su nove regulative postale obavezne, temelji se na dubokoj posvećenosti zdravlju naših gostiju, kao i želji da doprinosimo očuvanju životne sredine. Smatramo da je odgovornost svakog poslovnog subjekta da donosi odluke koje su u najboljem interesu zajednice. Kroz ovu promjenu želimo stvoriti ugodnije okruženje za posjetioce, ali i biti primjer koji može inspirisati i druge da se odluče za održiviji pristup. S obzirom na sve veću svijest o štetnim efektima duhanskog dima, smatrali smo da je ispravno krenuti u ovom pravcu, kako bi naši gosti uživali u obrocima u čistijem i ugodnijemambijentu", kazali su nam iz hotela Verso u Mostaru.

Ovom odlukom, složili su naši sagovornici, došle su brojne prednosti - od zraka bez neugodnih mirisa, do okruženja koje je ugodnoi više higijenski.

"Otprilike od trenutka kada smo uveli ovu promjenu, primijetili smo da se naši gosti osjećaju ugodnije, posebno porodice i oni koji preferiraju svježiji zrak. Bez dima, prostor ima ljepši miris, čistiji izgled i pruža prijatnu atmosferu u kojoj svi mogu uživati. Također, za nepušače je boravak znatno ugodniji", kažu nam iz restorana Druga kuća u Sarajevu i dodaju kako ipak - svi imaju pravo izbora.

Svoje mišljenje na ovu temu, podijelili su iz restorana BarSa, koji se također nalazi u Sarajevu.

"Mislili smo i na najmlađu generaciju, koja nas dosta posjećuje sa svojim roditeljima i smatramo da ne treba da borave u zadimljenim prostorima. Na kraju, nema potrebe kad se dođe kući da se sva garderoba mora baciti na pranje zbog neugodnog mirisa duhanskog dima", kažu nam iz ovog restorana.

Šta gosti misle o promjenama? Od reakcija do novih navika

Osim ugostitelja, ključni faktor u ovoj tranziciji su i sami gosti. Tako, zanimale su nas i njihove reakcije na prostore bez dima. Više o tome, za početak, rekli su nam i iz sarajevskog restorana Goool.

"Gosti našeg restorana oduševljeni su ovom odlukom, jer se osjećaju ugodnije i mogu u potpunosti uživati u hrani i društvu bez smetnji dima. Prostor bez dima zasigurno doprinosi boljoj atmosferi, a primijetili smo i da ljudi duže ostaju i češće se vraćaju. Smatramo da je sve stvar navike, a samim tim naši gosti koji su pušači izuzetno brzo su se navikli i prilagodili", istakli su.

Međutim, tu su i oni koji su se ipak odlučivali da popiju kafu ili pojedu ručak, negdje drugo. Ipak, predstavnici objekata koje smo kontaktirali ističu da - bez obzira na to što pušači nekada mogu biti nezadovoljni zbog gubitka prostora za pušenje - mnogi od njih svjesni su da je ovakva odluka korisna za sve.

"Naša praksa je pokazala da ovakav vid poslovne politike tokom zimskog perioda rezultira nedostatkom stalnih gostiju, koji konzumiraju cigarete. Ipak, istovremeno je primijetno da smo postali prvi izbor za sve one koji žele provesti ugodno vrijeme u prostoru bez duhanskog dima. Nerijetko dobijamo pozitivne reakcije gostiju koji navode da su iz drugog dijela grada dođu kod nas upravo zbog toga jer im ovakav ambijent odgovara privatno, ali i za poslovne sastanke i ručkove", ističu iz En Vie objekta u Tuzli.

Naši sagovornici uvjerili su nas da je ovo bio ispravan potez te da bi, neovisno o stupanju zakona na snagu, on bio logičan slijed događaja.

"Apsolutno je tako! Iako Pravilnik daje podršku našoj odluci, no uvijek nam je bio prioritet da gostima pružimo najbolje moguće iskustvo. Čak i bez pravila, ovo bi bio smjer u kojem želimo ići - prema zdravijem i ugodnijem prostoru za sve", zaključili su.

Kako se može zaključiti iz razgovora sa predstavnicima HoReCa sektora, Zakon o zabrani pušenja nije samo administrativni potez - već temelj za budućnost ugostiteljstva u BiH.

Ugostitelji koji su se već prilagodili novim standardima mogu poslužiti kao primjer kako zakonske promjene mogu biti katalizator za inovaciju i unapređenje usluge. S druge strane, brojni gosti, čak i pušači, pozdravljaju ovakve promjene, sve više tražeći prostore u kojima je zdravlje na prvom mjestu, a uživanje u društvu i hrani istinski prioritet.