Nove optužbe na račun Fondacije za kinematografiju: Pokvašeni izvještaji i odbijenice zbog tipfelera
Lončarević je također za Klix.ba pojasnio kako je njegov projekat prošao na čitanje i dobio najviše bodova stručnog žirija, a onda je Upravni odbor Fondacije spustio bodove na 70 s čime nisu ušli u obzir za finansiranje.
"Nakon mjesec dana dobili smo potvrdu da smo osvojili 57 od 60 bodova stručnog žirija, a onda nam je UO dodijelio još 13 da bi bili na 70 što je tačno ispod granice finansiranja. Mi smo pozvali UO i predsjednika da nam protumači kako je moguća diskrepanca da najbolji projekat po stručnom žiriju ne uđe u finansiranje po nestručnom upravnom odboru", kaže Lončarević.
Potom je upitao: "Znači 95 posto od mogućih bodova za kvalitet, a onda 25 posto bodova od UO. Kako je to moguće? Koji je kriterij? I zašto su čekali da nam pošalju ove podatke mjesec dana? Koliko ćemo čekati bodovanje UO i zašto najbolji projekti ne trebaju biti finansirani?".
Filmski producent i jedan od osnivača producentske kuće "Kadar" iz Širokog Brijega Tomislav Bubalo je za Klix.ba također podijelio svoje iskustvo prilikom apliciranja na spomenuti konkurs.
"Naša aplikacija je odbijena nekakvom nejasnom formulacijom da jedan izvještaj nije dostavljen na vrijeme, nakon što smo zatražili da nam se javi o kojem se tačno projektu radi rečeno nam je da trenutno ne mogu dati odgovor na to pitanje i da se obratimo pismenim putem. Mi smo se obratili mailom s istim upitom i do isteka roka na žalbu nisu nam uopće javili o kojem se projektu radi i zašto smo odbijeni. Onda smo u tom slučaju imali problem s pisanjem žalbe jer nismo znali zapravo na šta se treba pozvati", ispričao je Bubalo.
Ponovno slanje izvještaja jer se "smočio"
Prisjetio se i još jednog slučaja kada su tri puta morali poslati isti izvještaj.
"Traženo je od nas da po treći put dostavimo jedan finansijski izvještaj za jedan od prethodnih projekata, i kad sam ja pitao zašto već tri puta moram dostavljati isti izvještaj rečeno je da se smočio i da je djelimično uništen i onda sam ponovo poslao", naveo je.
Za rezultat kaže da su naposlijetku dobili odgovor gdje se navodi o kojem projektu je riječ.
"Nakon što smo mi uputili generičku žalbu, oni su na tu žalbu odgovorili kao da smo mi znali o kojem se projektu radi. U tom projektu je zapravo problem bio tipfeler, greška u datumu. Riječ je o manjinskoj produkciji, a film se zove 'Hasanovi ratovi'. Već je osvojio dvije glavne nagrade na festivalima", ispričao nam je Bubalo.
Napominje kako je svjestan da se neke stvari moraju ispoštovati, ali da isto tako ne razumije zašto se u samom raspisivanju konkursa mora tako zakomplikovati.
"Tu je, prema mom mišljenju, očita namjera da se eliminira što više aplikanata iz nekakvih pravno-formalnih razloga kako bi se omogućilo onima koji 'trebaju dobiti' novac da ga zapravo dobiju", poručuje.
Bez odgovora na žalbe
Slično iskustvo imao je i Kenan Musić, direktor Omladinskog film festivala (OFF) i bh. reditelj koji je aplicirao na konkurs za sredstva za OFF i kratki film "Jan".
"Mi smo se oglasili i ranije s obzirom da smatramo da nisu provedene procedure samog javnog poziva, zapravo da se nisu ispoštovali sam pravilnik Fondacije pri bodovanju. Ono što nas frustrira možda najviše u svemu je netransparentnost koja postoji i kod jednog i drugog dokumenta. Generalno postoji niz nepravilnosti proceduralnih zbog kojih bi javni poziv trebao biti u potpunosti oboren i da se zapravo uopšte ne ide u raspodjelu sredstava i potpisivanje ugovora i stvaranje obligacionih odnosa jer sam siguran da će se ponoviti prošla godina kada će se od korisnika tražiti na kraju godine da opet vrate sredstva", ispričao je Musić.
Naveo je kako su se žalili na obje odluke za oba projekta: "S obzirom na to da smo prošli formalno-pravne uslove finansiranja Omladinskog Film Festivala, nakon toga bez ikakvog obrazloženja smo se pojavili na konsolidovanoj listi. Isto je bilo za film, udruženje je apliciralo za sufinansiranje debitantskog filma, a odbijeni smo zbog nedostavljanja referentnog linka što nije obaveza za debitantski film. Do našeg posljednjeg saopćenja za javnost 31.12. mi nismo dobili pisani odgovor ni na jednu žalbu. Međutim, iz Fondacije su telefonski zvali moje kolege u udruženju i pravdali se govoreći kako će se to riješiti. Tražili smo da to dobijemo pisanim putem".
Kad je riječ o Fondaciji za kinematografiju, dosad se nisu oglašavali o spomenutim reakcijama reditelja koji smatraju da su zakinuti.
Podsjećamo, Fondacija za kinematografiju Sarajevo odbila je podržati 35 projekata bh. filmskih radnika zbog formalno-pravnih "problema". Ukoliko pogledate tabelu odbijenih, ostaje nejasno šta su zaista pravi problemi.
Bh. scenaristica Ines Mrenica Mutevelić prva je javno progovorila o ovoj spornoj tabeli. Naime, navedeno je kako je Fondacija za kinematografiju Sarajevo ne želi dati za razvoj scenarija filma "Bijela traka" zato što prijava s pratećom dokumentacijom nije spiralno uvezana.