Veliki problem
137

Edin Forto dobio odgovor iz EU: Vozači iz BiH ne mogu biti izuzeti od boravišnih pravila

Piše: N. Ž.
Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH (Foto: I. Š./Klix.ba)
Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH (Foto: I. Š./Klix.ba)
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto dobio je odgovor iz Evropske unije na zahtjev za izuzeće vozača iz BiH od odredbe o ograničenju boravka na području EU prilikom obavljanja međunarodnog cestovnog prijevoza putnika i roba.

Početkom novembra prethodne godine Forto je zadužio Ministarstvo komunikacija i prometa da u saradnji s Ministarstvom sigurnosti i Ministarstvom vanjskih poslova poduzme aktivnosti s nadležnim organima EU u ovom kontekstu.

Nekoliko mjeseci kasnije je došao odgovor iz EU, u kojeg je imao uvid Klix.ba.

Naime, na konkretno pitanje o potencijalnom izuzeću vozača iz BiH od boravišnih pravila EU, stigao je jasan odgovor iz Brisela.

"Ukazuje se da vozači, državljani Bosne i Hercegovine, imaju pravo boravka u Šengen zoni bez vize za kratki boravak od 90 dana unutar svakih 180 dana. Prema EU zakonodavstvu, taj period bezviznog boravka nije moguće produžiti pa svaki boravak duži od 90 dana mora biti pokriven ili dugoročnom vizom ili boravišnom dozvolom koju izdaje država članica", piše u ovom dokumentu.

U odgovoru je istaknuto jedino rješenje koje bi moglo potencijalno riješiti ovaj problem za bh. vozače.

"Stoga bi jedini mogući način bio podnošenje pojedinačnih zahtjeva nacionalnim vlastima države članice ulaska za odobravanje produženog zakonitog boravka vozačima, državljanima Bosne i Hercegovine, u obliku nacionalne dugoročne vize ili nacionalne boravišne dozvole. Ova dozvola ili dugoročna viza omogućit će njenom nosiocu boravak u državi članici koja je izdaje tokom cijelog perioda njene valjanosti, kao i pravo na slobodno kretanje unutar teritorija drugih Šengen država za maksimalni period od 90 dana u svakih 180 dana", stoji u ovom odgovoru.

Istakli su i da "Šengen pravila pružaju fleksibilnost u vezi s prekograničnim radnicima."

"Prekogranični radnici koji su dobro poznati graničnim službenicima zbog svog čestog prelaska granice na istom prijelazu, a za koje prilikom početne provjere nije utvrđeno da su predmet obavještenja u Šengenskom informacijskom sistemu (SIS) ili nacionalnom dosjeu, mogu biti podvrgnuti samo nasumičnim provjerama, a podaci o tim osobama neće se unositi u EES. Primjena ove odredbe je u nadležnosti država članica EU koje provode vanjske granične provjere, i može biti korisna za vozače, državljane Bosne i Hercegovine, koji ispunjavaju gore opisane kriterije", kažu iz EU.

Podsjetimo, vozači iz BiH koji prekorače dozvoljeni boravak u EU podložni su, u najboljem slučaju, vraćanju s granice između naše zemlje i Hrvatske.

Najgori scenarij bi bio privođenje, deportacija i kazna, a takvi slučajevi su već zabilježeni.