Javno saslušanje
111

Forto saslušan u Parlamentu BiH: Potvrdio da postoji disbalans u zastupljenosti Bošnjaka u Ministarstvu

Piše: M. G.
Edin Forto (Foto: I. L./Klix.ba)
(Foto: I. L./Klix.ba)
Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je održala javno saslušanje ministra komunikacija i prometa BiH Edina Forte. Cilj saslušanja bio je da se utvrde razlozi nezadovoljavajućih rezultata rada Ministarstva u 2023. i 2024. godini.

Zastupnik Šemsudin Mehmedović (Naprijed) postavio je pitanje zbog čega ministar Forto nije realizovao zaključke koje je ranije donijela Komisija, te zašto nije redovno prisustvovao sjednicama. Forto je odgovorio da je prisustvovao kada mu se obaveze nisu poklapale te da ne zanemaruje rad Komisije.

"Ja sam bio na sjednicama kada se nisu poklapale obaveze. Pošto nismo imali mehanizam koordinacije koji bi utvrdio da smo svi tu, nekad sam bio fizički spriječen", izjavio je Forto.

Govoreći o problemima u saobraćaju, ministar Forto je naveo da je jedan od prvih poteza koje je poduzeo bila saradnja sa entitetskim vlastima kako bi se riješila pitanja bezbjednosti u saobraćaju, uključujući i problem bahate vožnje.

Istakao je da se često dešava da i manje saobraćajne nezgode, koje izazovu malu materijalnu štetu, potpuno blokiraju saobraćaj jer građani insistiraju na dolasku policije.

"Činjenica je da jedna mala saobraćajna nezgoda, koja košta par stotina maraka, potpuno zaustavi saobraćaj. EU obrazac postoji, ali građani ipak pozivaju policiju. Trebalo bi razmotriti opciju da se dolazak policije u takvim slučajevima plaća", rekao je Forto.

Forto je također naglasio da su izmjene Zakona o sigurnosti saobraćaja već upućene u proceduru i da očekuje da će ih predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto staviti na dnevni red na sljedećoj sjednici.

Međutim, istakao je da postoji praksa ministara iz Republike Srpske da ne podržavaju zakone koji nisu odobreni od strane institucija tog entiteta.

"Nakon što sam definitivno usaglasio s ministrom Čubrilovićem sve ono na šta nemaju primjedbi, nekih 35 članova, dobio sam negativno mišljenje. Nakon toga, shvatio sam da gubimo vrijeme", kazao je Forto, dodajući da je to jedan od razloga zbog kojih se zalagao za rekonstrukciju vlasti.

Na pitanje o slaboj etničkoj zastupljenosti Bošnjaka u Ministarstvu, Forto je priznao da postoji disbalans, posebno u Direkciji za civilno zrakoplovstvo BiH (BHDCA), koja ima sjedište u Banjoj Luci.

"Slažem se da postoji disbalans u mnogim ministarstvima i ustanovama. Direkcija za civilno zrakoplovstvo BiH ima daleko veću zastupljenost Srba u odnosu na ostale narode", rekao je Forto.

Naveo je da trenutno u Ministarstvu Bošnjaci i Srbi čine po 40 posto zaposlenih, Hrvati 18 posto, dok su ostali zastupljeni sa jedan posto. Istakao je da je u njegovom mandatu zaposleno troje Bošnjaka i jedan Srbin, ali da nije pristalica masovnog zapošljavanja jer smatra da Ministarstvo već ima dovoljno uposlenika.

"Nisam ljubitelj zapošljavanja jer mislim da već imamo dovoljno ljudi. Međutim, evidentno je da postoji neravnoteža koja se teško može ispraviti preko noći", dodao je.