Procesi dugog trajanja
366

Dan državnosti nepostojeće države: Šutnja Sarajeva i kako Srbija svojata entitet RS

Piše: Semir Hambo
Foto:  Antonio Ahel/Pixsell
Foto: Antonio Ahel/Pixsell
Specijalne veze koje bosanskohercegovački entitet Republika Srpska još od Dejtona gradi sa Srbijom, svoju kulminaciju doživjele su u junu 2024. godine na tzv. svesrpskom saboru. Tada je dogovoreno da će Srbija (susjedna država BiH) i bh. entitet RS proslavljati 15. februar kao dan državnosti i Srbije i RS-a.

Iza nas su godine secesionističke politike, koja se manifestovala u derogiranju institucija BiH, kršenju državnih zakona te paralelnom forsiranju narativa da je entitet RS država. Na takvu politiku, oličenu u svemu onome što radi Milorad Dodik i njegov SNSD nešto manje od dvije decenije navikli su svi. Navikli i uspavali se. Jer Dodik godinama, još od 2006. prijeti otcjepljenjem, vrijeđa BiH kao državu, ponižava je i javno komunicira kao nužnost.

U tom periodu Dodik naravno nije otcijepio entitet RS, ali je zagadio politički prostor i odgojio generacije koje ne znaju ni za šta drugo nego za priču o tome kako će entitet jednog dana postati država. Odgojio je generacije na priči kako je Srbija matica RS-a i kako je BiH vještačka tvorevina. Dodik zna i vjeruje da je njegova priča proces dugog trajanja te da samo želi pripremati teren za poklapanje geopolitičkih karti.

Da li se sada približio tom stadiju nakon izbora u Sjedinjenim Američkim Državama teško je reći. Međutim, neminovno je da je ohrabren pobjedom Donalda Trumpa.

U tom kontekstu ove godine entitet RS prvi put proslavlja Sretenje (dan državnosti Srbije) kao dan državnosti entiteta. I bez obzira što će od četvrtka 13. februara u Banjoj Luci uslijediti folklor redanja zastava, prijema i svečanosti, dakle nešto što je već više puta viđeno, ne može se zapostaviti dugoročni kontekst i posljedice.

U Banju Luku povodom zajedničke proslave dana državnosti entiteta koji silno želi postati država stiže i Aleksandar Vučić sa ostalim političkim vrhom Srbije. Isti onaj Vučić koji, onda kada mu treba, naglašava kako poštuje državnost i teritorijalni integritet BiH. Sada pak, Vučić šalje, ništa drugo no poruku ko to polaže pravo na RS. Jer kako drugačije tumačiti zajedničku proslavu novoformiranog praznika u RS-u. Odnosno praznika koji je do sada slavila samo Srbija, a sada je i praznik entiteta RS.

Paralelno, u BiH imamo narativ o evropskom putu BiH, u čemu učestvuje i SNSD. Pa kako je moguće da do podne želite članstvo u EU s BiH, a od podne sebe vidite kao dio Srbije, dakle druge države.

Na sve to, iz Sarajeva, političkog centra BiH nema posebnih reakcija, a kamoli strategije i plana kako se boriti protiv ovakve politike, a da se sve ne završi saopćenjem ili oštrim pismom.