Cvijanović optužila Komšića i Bećirovića da žele otcijepiti FBiH: "Smatram da su to opasne tendencije"

Na samom početku se osvrnula na otkazivanje sjednice o budžetu državnih institucija.
"Bila je planirana sjednica o budžetu jer su iz Vijeća ministara tražili da se vrati na doradu, očekujem da ćemo imati i tu sjednicu kad bude sve formalno-pravno ispunjeno", kazala je
Zatim je iznijela detalje o sjednici koja je održana na temu "Razmatranje unutrašnjopolitičke situacije u BiH povodom napada na ustavni poredak". Istaknula je da je došlo do preglasavanja u zaključcima, a da će jedan od zaključaka imati i svoj drugi krug glasanja.
"Vanredna sjednica je imala neslavni završetak, došli smo u situaciju preglasavanja. Oni su insistirali na formulaciji rušenja ustavnog poretka, a zaključci koji su predloženi od kolega dobili su 2:1", rekla je.
Posebno je problematizirala zaključak koji se odnosi na angažman EUFOR-a, navodeći da će ovo poslati na odlučivanje u NSRS ukoliko bude bilo potrebe.
"U jednom od tih zaključaka se tičemo međunarodne problematike i to će ići na drugi krug glasanja. Nakon toga i ako bude bilo potrebno, ići ću i prema NSRS. Uz sporne klasifikacije koje su date vezane za rušenje ustavnog poretka, bio je i ovaj jedan zaključak koji je tražio angažovanje EUFOR-a u realizaciji hapšenja funkcionera iz RS-a. S obzirom na to da su u pitanju međunarodne snage koje imaju utemeljenje u međunarodnom ugovoru, a produženje mandata je nešto što se također odvija u međunarodnoj sferi, tj PIC-u, ovo kvalifikuje sve ove zaključke i podložno je drugom krugu glasanja", kazala je ona.
Istaknula je da je njoj i onima koji su je izabrali na poziciju člana Predsjedništva BiH takav zaključak neprihvatljiv, a zaključke članova Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića je ocijenila separatističkim.
"Ono što se danas dešavalo je da su moje kolege Bećirović i Komšić nastavile svoje separatističke aktivnosti na razbijanju BiH i otcjepljenju Federacije od zajedničke države. Moja obaveza je bila da upozorim da dolazim s 49 posto teritorije gdje sam izabrana i da odlučujemo ravnopravno. Ono što oni predlažu u okviru tih zaključaka ne odražava stavove svih u BiH zbog toga se takvi zaključci ne mogu smatrati zajedničkim stavom svih nas u BiH. Ja smatram da su to opasne tendencije", rekla je.
Poručila je kolegama iz Predsjedništva BiH da oni ne mogu uticati na rad EUFOR-a i da trebaju razmisliti da li neka rasprava u Predsjedništvu donosi nešto ili će "služiti dodatnom produbljivanju nereda".
"Kolege su rekle da ako se ja ne slažem sa zaključkom EUFOR-a, ja sporim mandat EUFOR-a. Morala sam reći da ja ne sporim mandat, ali sporim pravo članova Predsjedništva da određuju EUFOR-u kad će i šta da rade. EUFOR ima svoju ozbiljnu komandu i ta komanda može da određuje šta su njihovi prioriteti, ne treba im nikakvo sufliranje dva člana Predsjedništva, niti im je potrebno to zivkanje i traženje asistencije od političara iz bošnjačkog reda", kazala je Cvijanović.
Također je istaknula da bi srpskom narodu smetalo da ponovo gleda hapšenja svojih političara, kao što se to dogodilo u prošlosti, doduše sa SDS-ovim zvaničnicima.
"Bilo kakva hapšenja koja se pozivaju na ovaj način nas uvijek asociraju na one loše stvari koje smo gledali u prošlosti, a koje želimo da zaboravimo, a podrazumijevale su upade i maltretiranje koje je bilo vidljivo tada. Želim da to bude daleka prošlost BiH i RS", rekla je.