U zemljama zapadne Evrope, mentalni bolesnici su slobodni gradjani, bez obzira na dijagnozu. Postoji zakon koji nadlezne sprijecava u tome da ih smjeste u odgovarajucu instituciju, zatvore ili se umjesaju u njihovo lijecenje, osim kad oni sami zatraze pomoc.
@GirlfromIpanema Vecina mentalno bolesnih osoba je nenasilna a vecina nasilnih je nasilna prema sebi. Mentalno bolesnim ljudima treba strpljenje i razumijevanje a ne prisilno zatvaranje i lijecenje.
@NevesinjskaPuska3
Slazem se, ali ima I onih koji su agresivni. Lijecenje bi trebalo biti obavezno jer I osobe sa tezim mentalnim oboljenjima postaju funkcionalne i socijalizuju se lakse i imaju mogucnost da zive koliko toliko sredjenim zivotom, uz odgovorajucu terapiju. Bolest je bolest, bez obizra o kome organu se radi, ali na primjer, bubrezni bolesnik ne cuje glasove u glavi 24/7 koji ga loze da napravi neko s.anje da izvines...
@GirlfromIpanema Slazem se da bi u situacijama kada osoba predstavlja prijetnju po sebe ili po druge lijecenje trebalo biti obavezno samo kazem da bi prisila uvijek trebalo da bude posljednja a ne prva mjera.
@Gospod Oko 4% nasilnih krivicnih djela pocine mentalno bolesne osobe. Vecina ljudi koja je pocinila najgore zlocine savrseno je mentalno zdrava. Mentalna bolest ne povecava drasticno necije sanse da bude nasilan no drasticno povecava necije sanse da bude zrtva nasilja.