Interviju u Trokutu: Dže si ba, š'a ima? Evo me jarane. Pozdravi babu, reci mu da se sutra vidimo na kahvi nakon džume kako smo se dogovorili. Hoću. Selam. Selam. Primljen si.
Nema! Jer njima nije u interesu da dovede smotanog amidzica samo da bi ga uhljebio. Jer kad tad taj smoto ce ga kostati mnogo novca. A sigurna sam da Elon Musk ima vece planove nego da zgrabi par mizernih plata. Zato se u Bosni trci na 100 metara. Nista maraton. Tako da, ne u ovom slucaju sigurno toga nije bilo.
Svak ko misli da u SAD nema korupcije nema pojma o cemu prica.
SAD je raj za korupciju, u kojoj se na godisnjem nivou doslovno stotine milijardi, pa cak i bilioni skrenu u dzepove malog broja ljudi.
Istina kod njih nema kao kod nas korupcije na pregledu kod doktora, za posao i sl (barem ne previse), kod njih je korupcija na nekom drugom nivou i u nekoj drugoj dimeniji, al ne da postoji, nego smo mi male mace za njih.
U BiH moras "podmazati" medicinsku setru sa "kesom" da ti da pregled preko reda recimo i tako ona koristenjem svog polozaja stekne protivpravnu imovinsku korist od recimo 3.000 KM godisnje.
U SADu ona od farmaceutskih kompanija dobije 30.000 $ da djeli njihove letke, da te usmjerava na njihove lijekove, da njihove lijekove na uputnice pise i sl....
U biti ista stvar, samo malo drugacije zapakovano.
@foxyfox ma ne govorim za teslu, nego inace u americi i na zapadu. Imas i tamo zaposljavaju rođake amidzice preko onih koji su mozda sposobniji od njih. Pa oni otvoreno primaju na koledže crnce preko bijelaca samo jer su crni a ne zato sto su bolji i pametniji.
@kraftwerk Kakav crni IRS, kakvi bakraci, IRS je tu da se bavi prikupljanjem poreza, odnosno istragom onih koji ga ne placaju. Korupcija nit je u opisu njihovog posla nit spada pod njihovu jurisdikciju. Ukratko IRS nema veze sa onim o cemu pricamo.
Istrage o eventualnoj korupciji su u nadleznosti FBIja, a ne IRSa.
MEdjutim nivo na kojem se nalazi korupcija u SAD je takav da je iznad zakona, doslovno je legalizovano uzimanje mita, doslovno je legalizovana zloupotreba polozaja, a oni koji uzimaju mito jos i plate porez na njega da i taj famozni IRS bude miran.
Nabavke oruija, raznorazni namjesteni projekti, vojno-industrijski kompleks....
Jedan primjer: transport svakog kontejnera robe u Afganistan za potrebe americkih trupa se placa preko 20.000 $ (vjerovatno 10 x veca od realne), doslovno se transportuje i voda, znaci vrijednost robe bude 10 puta manja od cijene transporta, za potrebe americke vojske svakodnevno se transportuje vise stotina kontejnera, sto znaci da pojedine transportne kompanije zaradjuju vise miliona dolara dnevno, a rat traje vec vise od 5.000 dana...
Te kompanije prebace kontejner u Karachi recimo za trosak od nekih 1.500 $ i onda odatle ga prebaci lokalna Pakistanska firma za mozda 1.000 $ po kontejneru, ostatak ide u dzepove elite.
To je samo jedan mali primjer u moru slicnih primjera korupcije na najvisem mogucem nivou u SAD, doslovno su nasi politicari i nasi tajkuni mala maca za njih.
@kraftwerk Ti ne shvatas sta je korupcija. Gdje pise da korupcija rezultira propustima u uplati poreza??
Podmitis politicara (legalno) da donese zakon po kojem ce tvoja firma da zaradi 10 milijardi dolara, kad ih zaradis platis porez na njih i uzivas.
I kod nas recimo namjestanje tendera, javnih nabavki i sl., nikad ne ide mimo zakona, oni koji vrse korupciju su jako dobro upoznati sa zakonom.
@kraftwerk A sta je "lobiranje" nego placanje mita odredjenim osobama koje su na funkciji da bi iste upotrijebile svoj polozaj zarad pribavljanja imovinsko-pravne koristi za one koji im placaju mito??
Klasicna definicija korupcije, samo je u SAD korupcija dosegla takav nivo da je postala savrseno legalna, al najcesce samo za uzi krug elite.
Sto se tice Korupcije i FBIja, nije tacno sto si rekao, Korupcija drzavnih sluzbenika je strogo jurizdikcija FBIja, niti jedno drugo drzavno tijelo nemoze vrsiti istragu iste. IRS ako sumnja na korupciju mora u isti uvesti FBI kao tijelo nadlezno za prekrsaje iz tog domena, pogotovo kada se radi o uposlenicima State Departmenta (sluzbenicima federalne vlade, a ne lokalnim sluzbenicima saveznih drzava).
@kraftwerk Amerikanci su nenadjebivi u muljazama prilikom javnih nabavki i pronevjeri drzavnih sredstava kroz iste, procitaj samo recimo jedan primjer (istina dosta star, al svejedno), a to je izgradnja famozne pruge prema zapadu i povezivanje Istocne i Zapadne obale, danasnje istrage pokazuju da su stvarni troskovi plata i materijala na izgradnji pruge bili ne vise od 20% placene sume sto znaci da su pojedinci skinuli 80% "kajmaka" u danasnjim parama stotine milijardi.
Mnoge najbogatije Americke porodice vuku svoj kapital od tog vremena. Po vrh svega Federalna vlada se je kod privatnih bankara zaduzila za ta sredstva sa kamatnom stopom od 6%, kredit koji je otplacivala slijedecih 30 godina gdje su bankari na osnovu kamate skinuli jos barem toliku sumu. Na karju je americki narod dobio prugu koju je platio 10 puta vise nego sto vrijedi.