Zbog kontravezog Mustafe B. izbrisan je narodni heroj Fuad Midžić, poginuo pri oslobođenju Sarajeva, bio zatočenik u Jasenovcu.
Jusuf Džonlić počiva na Vracama. Narodni heroj, antifašista, politički komesar u 16. muslimanskoj brigadi, poginuo je kod Kalesije 44. Nekadašnja J. Džonlića danas se zove Čebedžije
Ulica narodnog heroja Ahmeta Fetahagića, danas se zove Kevrin potok.
Kosti Slaviše Vajnera Čiče,koji je za narednog heroja proglašen na Dan državnosti BiH 1944. godine, nalaze se na Vracama. Čičina ulica danas nosi ime Augusta Brauna.
Narodni heroj Vaso Miskin Crni učesnik ZAVNOBiH-a kada je 1943. godine obnovljena državnost BiH. Sahranjen je na Vracama. Njegova ulica danas se zove Ferhadija.
Radojku Lakić ustaše su strijeljale 1941. godine, takođe počiva na Vracama. Tamo gdje je bila Ulica Radojke Lakić danas je Kaptol.
ulica ferhadija se prije vase miskina zvala ferhadija, kaptol se zvao kaptol. ne kazem da vaso miskin ne treba imati ulicu ali to ne treba da bude ferhadija.
nije sarajevo nastalo 46. godine bili ga je i prije.
@diskretniheroji Poenta je da smo neozbiljni i brzopleti, a iznad svega NEZAHVALNI. Ulici Ahmeta Fetahagića, predratnog studenta i španskog borca, velikog partizanskog junaka WWII, koji je poginuo 1944, blizu današnjeg graničnog Izačića, dajemo ime KEVRIN POTOK. Ko su Kevre? Neki limari, slučajni živjeli na Mejtašu, pri vrhu potoka, pa tako mještani zvali Kevrin potok. Veličati neke slulajne Kevre, poništavajući ulicu narodnog HEROJA je gnusno i podmuklo!
@orion101, nikad nisam znao da se ta ulica zvala Ahmeta Fetahagića. Tokom 70-ih i 80-ih svi smo je zvali Kevrin potok. Mada se ulica, vjerujem ti, službeno zvala drukčije. Vratiti staro ime ulice Kevrin potok nije gnusno i podmuklo, jer se i prije Drugog s. rata zvala Kevrin potok.
Sarajevo kako se širilo izgradnjom (aerodromsko, dobrinja, alipašino, itd) nastajale su i nove ulice, bilo je mjesta za narodne heroje. Širi se i dalje, pa se nove ulice mogu nazvati po njima.