Ćiro Truhelka, hrv. arheolog i povjesničar umjetnosti prvi daje naziv ovoj ćirilici - bosančica ili hrvatska ćirilica. Pojavljuju još i nazivi: harvacko pismo (D. Papalić), rvasko pismo, arvatica, arvacko pismo (Povaljska listina iz 1655.), bosanica (S. Zlatović), bosanska azbukva (I. Berčić), bosanska ćirilica (F. Rački), hrvatsko-bosanska ćirilica (I. K. Sakcinski), zapadna ćirilica (S. Ivšić), poljičica, poljička azbukvica (u narodu Poljicâ - F. Ivanišević)...
@Croatinho Ubiste se vi i muslimani prisvajajuci cirlicu, ali cim je vidte u blizini, pokusate da je unistite. Sta mislis zasto? Smesni pokusaji koji su se mogli odrzati samo u tom kratkom periodu druge polovine XIX veka.
@KazemJA Bosancica ili hrvatska cirilica kao nazivi uopce nisu u koliziji, nego su oba naziva opceprihvaceni, vrednovani i obljubljeni stoljecima i u mom narodu. Samo iznosim cinjenice koje nisu uperene ni protiv koga i vrlo lako se daju provjeriti. Lijep pozdrav i tebi!
@CroatinhoOd koga su prihvaceni i gde se izucavaju. Izvoli. Pa vi nesrecnici ucite o silnim hrvatskim kraljevima, a nemate dokaz o njihovom postojanju. Ti meni dodjes i prosipas ove gluposti. Da vam nije bilo Djure Danicica da li znas kojim bi jezikom i pismom pisao? Nogu satima da ti postavljam autore koji pisu ciji jezik koji koristis, a svi su Hrvati. Od Jaglica, Vezica do Tkalcevica.