Nikad mi neće biti jasno zašto je Srpska, a ne Srbska, zašto je ubačeno "p", kada je svugdje "b", kao kod riječi: Srbija, srbin, srbijanac. Pitanje za Milorada Telebaka dobitnika ovogodišnje Kočićeve nagrade?
Zbog jednačenja suglasnika po zvučnosti. Zvučni suglasnik ("b") prelazi u bezvučni suglasnik ("p"). Interesantno je da identično pravilo imaš i u takozvanom bošnjačkom jeziku, ko bi rek'o, jel tako...
@gooUser1566810038 Da, tada ste učili srpskohrvatski jezik, pa je moralo da se uči. Sada na takozvanom bošnjačkom možeš da lupetaš šta god hoćeš, a učenje je zabranjeno...
Josef Dobrovský je još 1815. godine upotrebio izraz "srpski ili hrvatski jezik". Jakob Grimm je naziv "srpskohrvatski jezik" upotrebio 1824. godine sledeći formulu da se u nazivu jezika upotrebe granične zemlje zone u kojoj se taj jezik priča (Hrvatska i Srbija), a da naziv počne nazivom brojnijeg naroda. Niko nije ni pomenuo nekakve Bošnjake, SDA talibane i slično, niti mu je to padalo na pamet.
@BulevarVremena pazi vragolana što se hvali neznanjem. Prvi, poznati, spomen bosanskog jezika se može naći u notarskom spisu grada Kotora iz 1436. godine, . Prvi bosanski riječnik je iz 1631. godine. Ne znam zašto bi 1824 neko pominjao SDA ili talibane. Bošnjak je modernizovani oblik naziva Bošnjanin. Kao što su npr. Srbi bili Srblji, Hrvati bili Horvati. Naziv Bošnjak je u upotrebi već 600 godina.
To jednačenje po suglasnicima započeo je Hitler bombardovanjem Narodne biblioteke Srbije. Poslije drugog svjeCkog rata, komunisti su nastavili kampanju uništavanja srbske kulture. Tako da Bulevarče Srpine, iako si inteligentan, znanje si dobio u debilanama. Nije ti za zamjerirti.