Cak ni mnogo veci i bogatiji gradovi i drzave, ne mogu da proguraju dva kluba u Evropu, a ne Sarajevo, grad od manje od 400 000 ljudi. Pa jedan Boegrad to ne moze, jedna Budimpesta jos veca i bogatija od Beograda to ne moze. Jedna Atina od 5 000 000 ljudi to ne moze. Jedan Istanbul ima tri ozbiljna kluba, od kojih je samo jedan prisutan u Evropi, i to ne za stalno. Sa dva kluba, nikad se necemo plsirati u grupnu fazu nekog takmicenja.
Koliko bi benefita imalo ugasiti Zelju, koji je realno na izdisaju ne treba ni govoriti. Sve pare, koje idu u Zelju, mogle bi se preusmjeriti samo na plate ili razvoj igraca Sarajeva. Ali ne samo to. Povecao bi se kvalitet igraca, vjerovatno bi se povecao usjeh na medjuarodnoj sceni, sto bi podiglo cijenu igracima, privukli bi se novi i bogatiji sponzori. Da nema Zelje, Sarajevo bui imalo garant Buudet od neih 30 miliona maraka. A to je vec suma, sa koom bi se mogla naraviti solidna ekipa.
Kakvih bolan 30 miliona, jesi li ti dobar. I da se sutra Zeljo ugasi, ne moze Sarajevo nekom magijom dobiti sve pare od TV prava, sve sponzore itd.. koji su sad uz Zelju. Jednostavno, ne bi dobili nista osim sto bi onaj dio gdje gradske opcine guraju timove isao u Sarajevo i Olimpik umjesto u Sarajevo, Olimpik i Zelju. Nista vise.
30 miliona je budzet daleko jacih timova koji nijedan BiH tim nece imati ni za dvije decenije.
@NewName Kad imas grad od 400 000 ljudi, u i u njemu samo jedan ozbiljan klub, i sve druge benefite, koje nosi ukrupnjavanje, onda je 30 miliona maraka realno dostizan budzet za samo par godina. Ali kad se cijeli grad dijeli dva dijela, onda od toga nema nista.
Da je tako, onda bi i sada Zeljo i Sarajevo mogli imati budjet bar po 10 miliona.. a nemaju ni blizu, i to Sarajevo nema ni sa amidzom.
Ukratko, imas nerealna ocekivanja.