300.000 km² solarnih ploča jačine 300 W sa prosječnom insolacijom bi riješilo problem snabdijevanja električnom energijom na svijetu. 54 afričke države neka instaliraju po 5.500 km² solarnih elektrana - riješen problem za potrebe cijele zemlje (23.000 tWh). Afrika bi se ekonomski oporavila, ostatku svijeta jeftina struja - svi zadovoljni. Najtraženiji posao bi bio električar ili elektrotehničar (SSS, inžinjeri...).
Za 300.000 km2 bi trebalo 187.5 milijardi solarnih panela. Gdje sa njima nakon 30 godina kada im istekne vijek trajanja? Takodjer, mislim da nemas pojma kako funkcionise prenos elektricne energije ako predlazes da Afrika izvozi elektricnu energiju cijelom svijetu...
Sve je ovo ok. Podržavam ja te napore ali nije to baš tako bajno i sjajno. Mislim, Kad naprave to 25 puta veće čudo, biće struje dovoljno za 5.500 domaćinstava. Ovde i dalje postoji problem čuvanja/skladištenja energije, nekonstantnosti.Ne treba smetnuti s uma da solarne ploče ugrožavaju prirodu. Koji materijali se koriste za izradu i kako se dobijaju? Rok trajanja?
Kukunama
Kada trenutno na svijetu može voziti 1,6 milijardi automobila, koji su u proizvodnji 1000 puta kompleksniji od jedne solarne ploče, a koja se pravi od silicijuma (pijeska), može se napraviti i 200 milijardi solarnih ploča. Kada im prođe vijek trajanja - silicijum je prirodni materijal i reciklira se u prirodi bez problema. Za prijenos energije neka se pobrine nauka i instituti.
Auta su isto tako pravljena od prirodnih materijala, zeljeza, aluminijuma, stakla(pijeska) tako da se i oni mogu reciklirati jos bolje od solarnih panela. A da je to tako lahko kao sto ti kazes, davno bi to bilo uradjeno, jer je bas nauka istrazila i zakljucila da se solarna egergija treba lokalno proizvoditi da bude efikasna