Apple M1 i M1 (ARM arhiterktura) su prava revolucija u računarstvu toliko veliki da da i Microsoft ( Qualcomm Snapdragon) gura ARM zbog veoma, veoma male potrošnje el. enegrije i izvanrednih performasi . Ovakva revolucija nije viđena još od poznatog ARM računara Arhimedes iz 1982 (čini mi se).
Čini se da će mi ARM ostati nedosanjani san i tada (Arhimedes je koštao 10.000$) i sada. Nažalost preskupo ali svakako ko može priuštiti za bilo koju svrhu od programiranja do video editinga - preporučeno. Možda metal 3 zadovolji i gamere.
Hvala ti bože što ukloniše defaultno preinstalirani python (2) sa Montereya . Nadajmo se da Ventura neće biti problem za instalirati na Intel (OC). Hvala Vitaliju sa instituta za sistemsko programiranje u Moskvi i timu programera (open source) što su omogućili da se macOS bez večih problema instalira na desktop ( i laptop).
Mislim da govoris o RISC vs CISC ovdje. Arhimedes se pojavio 1987. Apple je prije prijelaza na x86 (Intel)koristio RISC processor (PowerPC variante) u svojim racunalima. Ja ne bih isao toliko daleko da je rijec o revoluciji. ARM (RISC) Apple cipovi izgledaju obecavajuce sto se tice omjera snage/potrosnje. Cak i x86 arhitetktura pojednostavljeno receno jos samo ima CISC jezgru, dok je sve ostalo skoro RISC dizajn. Eh da ne naglabam dalje... M2 izgleda cool.
@sadao naravno mislim na RICS. Teeeski sam "vjernik" risca i hvala na ispravkama proslo je puno godina pa ne mogu da sjetim kad sam "plakao" kad sam ga vidio u cuvenoj "Galaksiji". Dakle plakao sam 1987. Hvala i LP.