Prije nego krenu teorije zavjere i opovrgavanja, samo da napomenem da je ovo upravo poenta zašto nauka napreduje iz dana u dan. Teorija može biti unaprijeđena, nadopunjena ili izmijenjena u slučaju novih otkrića, gdje ih niko neće osporiti, u slučaju da se pokažu validnim. U obrnutom slučaju, imamo većinsku populaciju koja i dalje prate napise knjiga starih 1500+ godina, napisanih u formi religioznog apsolutizma, gdje je zabranjeno izazvati tzv. činjenice ili misliti drugačije.
Ako potenciraš priču na Islam i Kur'an, nemaju oni ništa protiv toga da se izučava, čak šta više propisuju da se uči bilo koja nauka. Jedan od primjera a veže se za kosmos je upravo famozni veliki prasak koji se u vjerskim tekstovima spominje. To je tek novije naučno otkriće, a kako veliš stare knjige o tome pričaju 1500 godina.
Potenciram na većinu religioznih knjiga najzastupljenijih religija, od kojih je Kur'an najmlađi, stoga sam i postavio minimalnu granicu 1500 godina.
S druge strane, tvoje uporište baš i ne drži s obzirom da se ne spominje Big Bang, već da su nebesa i ljudi bili jedna cjelina, da su raskomadani i da je onda sve od vode stvoreno?
Također, zvijezde padalice su definisane kao zvijezde (što znamo da nisu zvijezde, već meteori) koje su poslane sa nebesa da gađaju džine kao kaznu.
I da, arapski svijet jeste tokom njihovog zlatnog doba dosta potencirao nauku i traženje odgovora na razna metafizička pitanja. Ovo je bilo uzrokovano brzim rastom arapskog carstva, poljoprivrednom revolucijom, te naglim bogatstvom kroz trgovinu. Da bi napredovali u takvom svijetu, korak je bio očigledan, te se sve više njihovih učenjaka posvetilo nauci.
Gledajući to sa današnje perspektive, slika je dosta drugačija. Od cca 1.6 milijardi muslimana u svijetu, 2 su dobila Nobelovu nagradu u historiji. Da ne bi bilo dodatnih komentara na neku vrstu opresije i islamofobije, od tih čitavih 1.6 milijardi je napisano samo 1% ukupne svjetske naučne literature.
jedan obama dobio nobelovu nagradu za mir, iako je vodio više ratova nego mnogi prethodni predsjenici. moramo dovesti u pitanje, dal su nobelove nagrade uopšte mjerilo za nešto. nisu! :) a šta je jako cudno, da je nagrada dobila ime po "naucniku" koji je izmislio dinamit i pomagao rusiji u ratu. zar nismo imali genijalnije naucnike? :)
nauka napreduje iz dana u dan? rijetko! u vecini stagnira ili nazaduje. sve zavisi od investora i interesa :) ...al' to su teorije zavjere, je'le? :P
@99 en.wikipedia.org/wiki/2023_in_science - Fakt je da se nauka razvija kontinuirano, nazadovati može u onom trenutku kada svi počnemo razmišljati kako tvoj komentar tvrdi. Očito je teško prihvatiti činjenice koje ne odgovaraju tvom narativu, Nobel za mir nije u naučnoj disciplini, pogledaj recentne nagrade za medicinu, fiziku ili hemiju. I naravno da interesi i investicije jesu bitni za brži razvoj, svijet nije polarizirajući kako ga gledaš, ali to ne znači da sve stoji i bez toga.