Uzalud su svi napori Sirije, da preventivno djeluje protiv nadolazeće prijetenje, kada je poznata činjenica, da i najmanje napredna verzija Tomahawk rakete ima minimalnu udaljenost djelovanja (ispaljenje/pogodak) od 1.700 kilometara, tako da..
P.S. Pogledajte,
http://www.youtube.com/watch?v=19XXTArAGaM
odakle znate da nemaju S300, mozda imaju a mozda i nemaju. A za tomahawk projektile nije potreban S300 jer tomahawk leti brzinom od oko 800 km/h. Lahko se skida i sa običnom topnom PVO. Smrdi pokazali
@<NACISTA>
Izuzetno je mala kvota obaranja krstarećih projektila sistemom "čelične zavjese"..
P.S. Zato je Nato savez demolirao srpsku civilnu i vojnu infrastrukturu 1999. godine..
kakav s300 to je tehnologija 80-ih godina prošlog vijeka, zato ga rusi i prodaju banana državama, to je staro, a i ako mu onesposobiš radar beskorisan je.
@colo
""Rusija ne planira da proda S-300 Siriji", rekao je Lavrov novinarima. On je naglasio da Rusija samo ispunjavava ugovore koji su ranije već potpisani sa Sirijom u pogledu isporuke naoružanja.
Bela kuća je u četvrtak pozvala Rusiju da ne prodaje oružje Siriji, jer bi to moglo destabilizovati region.
"Mislim da smo kristalno jasno rekli da bi ne bi smo voleli da Rusija ne snabdeva oružjem sirijski režim u ratu protiv opozicije, izjavio je državni sekretar Džon Keri.
Upozorenje SAD je usledilo dan pošto je Vol Stri Džurnal objavio informaciju da je Izrael obavestio Obaminu administraciju o navodnim planovima Moskve da do transfera S-300 u Siriju ovog leta.",
čemu onda strah SAD od isporuke S300!?
P.S. Ista priča za protivtenkovski sistem 9M113 "Konkurs" i 9M133 "Kornet" protiv izraelskih "Merkava IV" i američkih "Abrams M1", tenkova, poderaše ih žive..
Maksimalni dometi projektila i druge opreme koji se cesto navode u katalozima i javnim prezentacijama su uvijek teoretske brojke koje se u stvarnosti nikada nemogu postici, to su rekordni dometi postignuti u idealnim uslovima i najcesce bez bojeve glave, dok su stvarni dometi nerijetko priblizno 50% istih, kako god Tomahawk rakete imaju veliki domet.
Dalje Tomahawk rakete su stara tehnologija i sa svojom subsonicnom brzinom krstarenja su jako ranjive u sukobu sa iole sofisticiranijim protivnikom. Sirija opet i ne posjeduje pretjerano sofisticiran sistem protivvazdusne odbrane, a najpotentnije oruzije u njihovom arsenalu je sistem "Pantir S1" koji ce predstavljati veliki problem Tomahawk raketama, ali navedeni sistem je sistem kratkog dometa, Sirija ga posjeduje u malim kolicinama i bice ogranicen na cuvanje najvrijednijih tacaka, a ne vazdusnog prostora za sto je namjenjen S-300.
Dalje mnogi nagadjaju dali Sirija posjeduje S-300, ljudi trebaju shvatiti da je S-300 strateski odbrambeni sistem i da je on samo dio naprednog protivvazdusnog radarsko-senzorskog i oruzanog sistema i mreze. Nabavka samih raketa bez potrebne infrastrukture je beskorisna, a izgradnja naprednog sistema u koji bi se mogao inkorporirati sistem S-300 bi trajala godinama, a radovi tako velikih razmjera se nebi mogli drzati u tajnosti sto bi automatski izazvalo intervenciju Izraela i zracne udare.
Kako god Amerika ni Europa nisu trenutno u mogucnosti da zapocnu opci rat protiv Sirije i nisu u stanju da izvode udare velikih razmjera jer u regiji nemaju rasporedjena velika sredstva za izvodjenje istih.
Ako do napada i dodje to ce bar u ovoj prvoj fazi biti vise sibolicni udari po strateskim ciljevima ogranicenog intenziteta, a pravi ozbiljniji udari nisu moguci prije 2014e.