Kad se tone za slamku se hvata. Dodik nema drugog izlaza osim da lobira, njemu su potrebne investicije, potrebno je nešto što će zamazati oči narodu. Ekonomija bh.manjeg entiteta polako izdiše, svakog mjeseca idu u veći minus, samo njihovo zdravstvo je u višemilionskim dugovima, a novih fabrika nema, a i ono što ima sve slabije posluje. Objektivno gledajući, jedino što valja u manjem bh. entitetu je ta sjeverna strana, istok je pustoš. Dodik je potrošio previše novca za lične interese, kao i za jačanje institucija, sad mora uložit zadnju marku kako bi privukao investitore. U protivnom će narod postati sve očajniji i Dodik će izgubiti poziciju do koje mu je jako stalo. Jednostavno, ovo potvrđuje priče objektivnih analitičara koji ističu da RS ne može preživjeti kao nezavisna, da može, zašto bi Dodik čekao ovoliko da pozove referendum?
referendum ce se organizovati kada se izgradi svjetska podrska za nezavisnost rs - e, a svjetska podrska (zapad - od istocnih sila rs vec ima) se gradi i kroz lobiranje, kroz mijenjanje percepcija o toj ideji. kada se referendum raspise, znaj da ce nezavisnost rs biti garantovana, jer u suprotnom, prijeti joj nestanak.
To ti je američka klasika. Dok si u državnoj službi, pričaš i radiš ono što je zvanični stav države. Kada se penzionišeš, postaneš lobist i pričaš ono za šta dobiješ novac. Pa isti ti koji podržavaju dotičnog su imali priliku da u ratu, kada je to bilo i najlakše i najjeftinije ubiju dvije muhe jednim udarcem - ukinu BiH i daju nezavisnost srpskoj republici BiH.
Na ovaj način neće privući investitore, jer niko ozbiljan neće ulagati u dio "izmišljene" države.
Dodiku je prvenstveno cilj da se održi na vlasti a nezavisnost je samo izlizana priča koju prodaje pred svake izbore. Da se to desi, ko bi vratio dug MMF-u, od kojih para?
"Ako postavite referendumsko pitanje koje se tiče sudbine cijele države, onda je normalno da se o ishodu referenduma odlučuje na nivou cijele države. Ako bi određeni dio države odlučivao o sudbini cijele države, bio bi to klasičan otpor i protivustavno i protivzakonito djelovanje, koje ne može dobiti nikakvu međunarodnu potvrdu". Ovo je rekao Komšić krajem novembra 2009. godine na sastanku lidera zapadno-balkanskih zemalja sa liderima EU u Ljubljani. Jednostavno, otcjepljenje je moguće, ali ako ne zalazimo dublje u značenje tog termina. RS je običan manji entitet države koja ima svoj značajno dug historijat, entitet koji je u sve većim dugovima i kad bi se sutra otcijepili, MMF bi morao da ih izdržava, a MMF neće izdražavat ono gdje nema potencijala, gdje nema razvoja, proizvodnje, izvoza i sl. Jedna Catalunia, koja samo od turizma Španiji godišnje donosi skoro 50% od ukupnog profita, ne može da se otcijepi, jer se odluka donosi, kao što reče Komšić, na nivou države. Dodik ispada pomalo i naivan s tim lobiranjem. Meyeru i Kesiću uopšte nije stalo šta će se desiti u BiH, oni uzimaju ogromne pare i sutra da neko iz Sarajeva ponudi više, ti isti ljudi bi tarlahali protiv RS. A velike diplomate jako dobro znaju prepoznati lafinu.