Suludo je očekivati da zaroniš na tu dubinu bez kisika i očekivati brzo izroniti bez posledica. Ko se bavi tim sportom trebao bi znati da se mora polako u etapama izranjati zbog izjednačavanja pritiska.
Pa dobro pametnjakovići, objasnite mi da li postoji osoba na svijetu koja može bez kisika zaroniti 72 metra i u etapama izroniti???? A drugo, da je to tako bezopasno kako tvrdite, vjerovatno čovjek ne bi umro nakon što je izronio. Da li ste ikada zaronili 2 metra znali bi koji je pritisak, a da ne pominjemo 72 metra. Itekako mora da dođe do izjednačavanja pritiska, imajući u vidu koliki pritisak tijelo mora podnijeti na toj dubini i kako tijelo reaguje (prvenstveno pluća i krvni sudovi) prilikom zaranjanja i izranjanja. De me prosvijetlite, možda sam lud???
Kakve crne etape, pa nece bit pod vodom 3 sata bez kisika. Kod "slobodnog" zaranjanja na dah se zaranja na odredjenu dubinu i izranja odmah, etape prilikom izranjanja se rade kod zaranjanja sa bocom, a bas zbog te boce i pritiska koji ina pravi u plucima. Ti si nesto ako nacuo (dekompresija, ovo, ono) mozda pogledao neki dokumentarac il film o tome pa sad pametujes.
Rekord inace iznosi 121 metar bez ikakvih etapa...
U redu je momci, nisam iz te struke i ne obrazovan sam, priznajem. Covjeka je vjerovatno dole na 72 metra udario auto pa je umro od posledica sudara. Pozdrav
To je drugi rekord. Rekord u "slobodnom" ronjenju na dah je 121m, pored te discipline imaju i discipline sa perajama, sa balonom za povratak i sl koje su uslovno receno lakse i gdje se postizu vece dubine. Disciplina u kojoj se je takmicio gore navedeni takmicar je najteza jer se ne koristi nikakva oprema, zbog toga ima i tako "malu" dubinu.
A to sta je uzrok je glupo polemisati, imas na internetu mnoge videe kako umru fudbaleri, i drugi sportisti, zbog zatajenja srca i sl. U samom tekstu ti kaze da sport postoji vec 20 god i da je ovo prvi slucaj smrti.
Jo…
To stoji sto si naveo, kazem, nisam taj sport toliko pratio, vise sporadicno, ali sam cuo da u 95% slucajeva nakon izranjanja sportisti padaju u nesvijest ili neko vrijeme buncaju, znaci nisu bas pri punoj svijesti. Ipak to ima neke posledice, ne mogu sebi zamisliti da je samo od zadrzavanja daha, ima ljudi koji mogu po vise minuta zadrzati dah pa ne padaju u nesvijest, nemam logicno objasnjenje nego taj fenomen povezati sa pritiskom u dubini, a mozda se i varam. Pozdrav
Radi se djelimicno i o pritisku, ali razlog padanja u nesvijest je nedostatak oksigena i prevelika kolicina CO2
Naime takva zaranjanja traju po nekoliko minuta, a pored duzine zaranjanja sportista se izlaze izuzetnom naporu sto abnormalno ubrzava potrosnju kisika. Osjecaj nelagode zbog nedisanja kod covjeka nije prouzrokovan nedostatkom kisika nego prevelikom kolicinom CO2 u organizmu, i napornim treniranjem se taj osjecaj moze kontrolisati/suzbiti i na taj nacin znatno produziti vrijeme bez disanja, medjutim nedostatkom oksigena mozak usporava/prestaje da radi sto dovodi do gubitka svijesti/buncanja i sl., a to se nemoze istrenirati. Uticaja ima i pritisak mada ne previse. Kako god ovi sportisti se naprezu do maksimuma tako da je gubitak svijesti sasvim normalan.
Probaj ti udisati neki neutralan gas umjesto vazduha kao sto je helium naprimjer, uopste nemas potrebu za disanjem i ako ne udises kisik uopste, a onda odjednom "neko ugasi svjetlo" izgubis svijest zbog nedostatka kisika.
Ono sto si ti u startu govorio o etapnom izranjanju je vezano za ronjenje sa bocom jer se "dole" vazduh udise pod ogromnim pritiskom (pritiskom koji vlada u okruzenju) i u plucima se nalazi daleko veca kolicina sabijenog vazduha sto bi u slucaju nagle dekompresije (izranjanja) moglo imati fatalne posljedice.