Znači li to ako se sudi po Zakonu iz 1976.godine( tadašnje SFRJ) da se osuđenik može osuditi i na smrtnu kaznu, jer je po Zakonu tadašnje SFRJ postojala - SMRTNA KAZNA-za naježa djela zločina ili će i EVROPSKI SUD IZ STRASBURA primjeniti selektivno tadašnje zakone ( izbaciti smrtnu kaznu)
U svakom slučaju se ne zna ko pije a ko plaća. I ja, djelimično kontam šta se dešava, ali ne vjerujem da naš državni aparat ima razrađenu strategiju za ovaj scenario. Ne znam dali je neko računao s' ovim.
nigdjei nikad u svijetu nije zabiljezena smrtna kazna radi ovoga,zbog toga sanse da se kod to uradu su ravne 0 jer niko,i,ne spominje to.maksimalno mogu dobiti 20 god,odnosno 15-16 nakon zalbe i pustit ce uh nako 8-9 godina jer u se lijepo ponasalu....
Studentski@
Odgovor na tvoje pitanje je vrlo jednostavan. Smrtna kazna iz Krivicnog zakona se ne moze primijeniti danas. A evo i zasto. Naime, jedno osnovnih pravnih principa je da se na ucinioca krivicnog djela primjenjuje zakon koji je bio na snazi u vrijeme izvrsenja tog krivicnog djela. Jedini dozvoljeni izuzetak od ovog pravila je kada je novi zakon (zakon koji je stupio na snagu poslije izvrsenja krivicnog djela) povoljniji za ucinioca (kraca kazna, i sl.). Buduci da je Krivicni zakon BiH iz 2003., koji je u ovom slucaju zakon koji je stupio na nakon izvrsenja krivicnog djela, strozi po ucinioca, on se NIJE smio primijeniti na krivicna djela ucinjena od 1992-1995. U ovom slucaju, odgovornost je na sudijama Suda BiH, koji su nas svojom VELIKOM greskom doveli u ovako tesku situaciju.
Sve o cemu sam pricao je princip ZABRANE RETROAKTIVNOSTI, o kome se uci cim stupite na pravni fakultet i prosto ne mogu vjerovati da su sudije (citaj:vrhunski strucnjaci prava) cinili ovoliku gresku.
Zamislite samo koliko ce nas kostati ponovna sudjenja!!!