10 kantona, 1 federacija + 1 rs = 12 fondova PIO-a ... XY zaposlenih u tim fondovima (Plaće 1000-4000 KM); XY službenih vozila; XY renti za objekte koje ti zavodi koriste i redobno plaćaju rentu / kiriju.
KATASTROFA.
Još kada od PIO-a (kao pravno lice) trežiš potvrdu o izmirenim obavezama, moraš im na noge doći i to par puta dok ti otkucaju 2 rečenice na jednom listu A4. Kao da smio u 60tima... Žalosno.
Nama netreba REFORMA, nama treba REVOLUCIJA.
HAja.
Koliko shvatam, naša reforma predvidja drugi i treći (dobrovoljni) stub. Kako to kad se na sve strane priča o neuspjehu:
Novi list 25.11.2013. http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Razmatra-se-ukidanje-2.-mirovinskog-stupa
Razmatra se ukidanje 2. mirovinskog stupa.... Stoga je većina tranzicijskih zemalja potpuno odustala od 2. stupa ili je on dobrovoljan
Zanima me koliko uopšte košta (u procentima) upravljanje našim postojećim PIO/MIO fondom. Da li je to 5% ili 55% od ukupno prikupljenih sredstava i koji su uopšte standardi. Sa više stubova ću vjerovatno plaćati dva ili tri puta za upravljanje fondovima iz tri stuba.
Osim toga, PIO/MIO je prebacio dio administrativnih poslova na druge – recimo neke evidencije im radi porezna uprava. Dalje, unos podataka radi neko drugi, a po mom mišljenju potpuno neučinkovito jer već 2 i po godine čekam da se unese jedna promjena, a za bolje funkcionisanje vjerovatno treba platiti više ili reformisati upravljanje, što sumnjam da će se desiti.