Postoje ipak, ZDS. Ja cu prva priznati da mi je cudno kad sretnem Bosnjake Vukicevice i Obradovice a ima takvih u Stocu i Mostaru. Znam da su to staroslovenska imena ali ipak se povezuju uz Srbe. Cak i stranica imehrvatsko kaze da ime Obrad danas uglavnom nose Srbi:
http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Obrad
Emina, struka kaže da ne postoje tipična hrvatska / srpska prezimena. U vrijeme kada su nastajala prezimena, dakle prije par stoljeća, na ovim prostorima su uglavnom prevladavala staroslavenska imena. Kod srba su se ona zadržala duže prije svega zbog SPC koja se koristila narodnim (srpskim) jezikom, dok se u KC do sredine prošlog stoljeća koristio latinski jezik, a sa njim su došla i neka imena kao modifikacije talijanskih i njemačkih , starogrčkih i hebrejskih (biblijskih) imena.
Npr, na otoku Visu, postoje stare obitelji Zekić (katolici stoljećima unatrag) u istočnoj Bosni Zekići su pravoslavci i nemaju nikakve dodirne točke, tako postoje Vasići, Andrići, Vidakovići, Vidovići,...
Ali onda bi ta prezimena po nekoj logici trebala biti zastupljena u nekoj mjeri na svim hrvatskim zivotnim prostorima, a nisu. Hrstici, Obradovici, Bogdanovici koji su Hrvati su mahom svi iz Hercegovine. Mislim da to nije slucajnost :)
Emina, prostor hercegovine i bosne je bio prometno izoliran od ostatka provincija koje danas čine hrvatski etnički prostor, stoga su se duže i zadržala staroslavenska imena, od kojih su poslije formirana prezimena. U Zagorju - Slavoniji je bio veliki austrougarski utjecaj, u dalmaciji mletački,.. No migracije stanovništva sa prostora BiH u HR se dešavaju zadnjih 6 stoljeća, tako da danas većina prezimena u Slavoniji ima korijene u Bosni iako na ovoj strani ta prezimena ne postoje stotinu i više godina.
Ej, sandžaklijo nemaš ti pojma. Pola hrvatske vodi porijeklo iz Bosne ili Hercegovine, dovoljno je posjetiti recimo katedrale u Splitu, Trogiru, Šibeniku, Zadru i tamo vidjeti grbove stare 4-5 stoljeća na kojima piše rođen u Bihaću, itd...
Dalje čitava istočna Slavonija je kolonija Bosanaca i Hercegovaca, gdje su se naselili poslije 1699 godine i tako postali brojniji od madžara i nijemaca...
Dolaskom AU vlasti veliki broj Hrvata se naselio u Bosnu, tako da smo danas totalno izmiješani.
Pa iz Hercegovine se oduvijek selilo, to ti je izvor. Ako pogledaš one genetske mape na njima je hercegovina uvijek najjače obojena, a oko nje se šire radijalni pojasevi.