Proizvodi od drveta je nasa buducnos nazalost ugasili smo konjuh krivaju i jos par veliki giganata , zalosno je samo sto sve prodajemo pot tudjim brendom i markom
Proizvodi od drveta isto kao i tekstilna industrija su industrijske grane u razvoju u trecim zemljama koje imaju jeftinu i nestrucnu radnu snagu. Videti buducnost u toj grani industrije je zastrasujuce.
Buducnost se po svaku cenu mora traziti u visokim tehnologijama ako iko ima za cilj da u ovoj zemlji stvari krenu nabolje.
Drvna industrija cveta dok plate ne idu preko 400 evra.. posle toga postaje nekonkurentna jer svako moze da je pravi jeftinije u bilo kojoj africkoj ili azijskoj zemlji jer za to nije potrebna nikakva posebna nauka.
@Dornauszieher
To je naša realnost, i što prije to prihvatimo svi, bit će nam lakše da dalje napredujemo. Ne može ništa na prečac, moramo jedno po jedno razvijati. Svi mi znamo pričati ali niko ništa ne zna raditi. Evo ja ću otvoriti sutra firmu nanotehnologije neke, ali džaba kad niti ja niti bilo ko zna išta o tome.
Gdje naći radnike za to? Ta priča da su Bosanci pametan narod je šuplja.
Kod nas ne možeš naći stručne radnike za tekstilnu i drvnu industriju, a kamoli šta više! Svi kao stručnjaci, znaju sve, a kad krenu raditi moraju sve ispočetka učiti...
Mi realno strancima možemo biti za investicije zanimljivi samo zato što imamo jeftinu radnu snagu i što smo blizu zapadu (za razliku od Azije i Afrike). To su naše jedine prednosti nažalost.
Ali Kinezi su prednosti jeftine radne snage iskoristili, naučili raditi i sad sami razvijaju tehnologiju... sve dolazi postepeno...
Ja nisam ni rekao da treba da bude preko noci. Evo pogledaj sta srbija radi. Doneta je strategija za narednih 15 godina da se u srbiji razvije jaka IT industrija do 2030. godine. I na tome je vec pocelo da se radi sa indijcima i arapima, a i kineze pokusavaju da uvuku u tu pricu. Ja o tome govorim.
Mozda u tome srbiju uspe a mozda i ne ali ti moras imati ozbiljne projekte, a ne reci nasa buducnost je drvnopreradjivacka industrija samo zato sto imas neku malu radionicu ili fabricicu za proizvodnju namestaja.
Pitaj svoje radnike da li u tome vide buducnost sa platom od 400 km
Slažem se ja da država mora imati strategiju... ali naša država i svi nivoi rade po principu ''od danas do sutra''. Nemam svoje radnike, nisam privatnik, ali znam kakva je situacija na terenu.
Kod nas u BiH je obrazovanje jedan ogroman problem. Djeca izlaze iz škola i fakulteta, a da nemaju pojma o zanimanju za koje su se školovali. Prakse su katastrofa. Npr. za zanatska zanimanja praksa i jest od krucijalnog značaja, ali njega profesor pegla sa historijom, matematikom..itd. - a na praksu skoro da ne mora ni doći.
Mi tek kad dostignemo taj nivo da svako zna raditi posao za koji je školovan, pa makar to bio posao prodavača, tad možemo razmišljati o poboljšanjima. A sad da li je neka grana bolja od druge... to nije baš fer raspravljati. Mislim da država ne može biti kompletna ako joj sve grane privrede nisu razvijene.
Mi u primarnom sektoru, poljoprivredi, kad bi dostigli nivo prosječne EU zemlje, mi bi mogli reći mašala komotno. A državu zaboravi, mi nemamo državu.
Izvini ali ti pokazujes elementarno neznanje kad je ekonomija i ekonomska politika u pitanju. Prvo mi imamo jako skolovan kadar, kadar koji preko svega toga kosta jako malo i ima ga na raspolaganju na svakom cosku. Poslodavcu u bih danas nije nikakav problem da nadje dobrog radnika jer na jedno mesto, za bednu platu konkurise desetine da ne kazem stotine ljudi. Poslodavac je tu privilegovan jer moze da bira, za razliku od zemalja zapadne evrope gde poslodavac mora da cuva radnika jer je jako tesko naci novog sa potrebim kfalifikacijama. Idealno skolstvo ne postoji nigde, na zapadu vise od cetvrtine radnika ne radi u struci za koju su skolovani vec su se prekvalifikovali za druga zanimanja.
Sledeca stvar je poljoprivreda. Poljoprivreda u EU je subvencionisana ogromnim, za nas ovde zastrasujucim kolicinama novca. Ona bi se raspala za 24 sata da nemaju jaku industriju iz koje novac upumpavaju u poljoprivredu i na taj nacin je odrzavaju konkurentnom sa ostalim zemljama koje nemaju
novca za tako nesto (kao sto je BiH). Nemca recimo kilogram sira u proizvodnji kosta 8 KM ali mu drzava isplati po svakom kilogramu 5 KM tako da ga on prodaje po ceni od 3 KM i onda je tebi dzaba da ga ovde proizvodis po 4 KM kad nemac ima "jeftiniji" proizvod. I nasi marketi su preplavljeni takvom jeftinom robom iz EU koja unistava domace proizvodjace kojima drzava ne moze da pomogne jer, opet dolazimo do toga, bez jake industrije nema ni jake poljoprivrede.
Mora se razvijati INDUSTRIJSKA PROIZVODNJA u suprotnom imas poljoprivredu i standard ljudi na nivou 18. veka.
Slažem se djelimično s tobom...oko tih subvencija i toga svega...
Ali znam iz prve ruke X primjera u firmama, prvenstveno gdje se traži radna snaga sa srednjom stručnom spremom, baš tako kao što kažeš, prijavi se 100 ljudi... i svi najbolji...
Kad ih primiš...niko ništa ne zna raditi..moraš ga učiti ispočetka, ne znaju upaliti mašinu...eto... a imaju diplomu tehničkog zanimanja...