Građani BiH žele da imaju nižu cijenu elektirčne energije, kada su već pored svih nesreća koje su ih pogodile rođeni u zemlji sa velikim energetskim potencijalom. To je bogatstvo svih nas a ne onih koji vladaju resursima preko politike.
Ne može referentna cijena za utvrđivanje cijene struje u BiH biti cijena koju EP ostavruju pri izvozu na inostrana tržišta. Dosta pljačke !!!
@ RPM
Sve se to da srediti. Troškovi rudnika su mnogo veći od neophodnih za proizvodnju istih količina uglja. Ne mislim na kresanje plata rudarima, nego na nepotrebna radna mjesta u administarciji kojih je bezbroj. I bez obzira na to EP je ostavrila dobit u prvih pola godine 22 miliona koje će se sliti u budžet i tako pomoći vladajućim klasama da kupuju socijalni mir i namakinju velike plate sebi i svojoj porodici, umjesto da svi osjetimo to blagostanje života u zemlji sa bogatim energetskim potencijalom. Nije to ničija babovina.
Problem je što su direktori naših javnih preduzeća stranački pijuni i po nalogu zapošljavaju rodbinu izmišljajući radna mjesta koja mi svi onda plaćamo, kroz, kako kažeš visoku cijenu uglja "ugrađenog" u struju. Ista je stavr i u elektorprivredi, neekonomsko i nedomaćinsko upravljanje koje vuče privredu u propast i običan narod u siromaštvo, a BiH društvo u stanje pravne nesigurnosti.
Razumijem, ali već nam je kroz cijenu uglja koju EP koristi kao energent podvaljen ogroman trošak nepotrebne ( ne neefikasne) radne snage u administraciji. Hajmo reći da je i tu 5 % (uz trošak nepotreban radne snage u EP). I još uzmi da se cijena struje za građanstvo može smanjiti na uštrb ostvarivanja dobiti da bi se pravednije redistribuirao dohodak, a ne podjelom dobiti privilegovanim kategorijama kroz budžetska davanja.
Da ne pričam kako se po rudnicima peče pekmez i sprema zimnica ( i šta još sve ne radi) na struji koja opet ulazi u cijenu uglja.
Nedomaćinski do kraja, a mi to sve plaćamo i sve to čini potpuno legitiman zahtjev za smanjenjem cjen struje za dmaćinstva.
U krajnjme slučaju, ako bi nas neko i pored svega nabrojanog ubjeđivao da se cijena struje ne može sniziti, ostaje i mogućnost koju je iskoristila Margaret Tačer. Zatvori rudnike i uvozi duplo jeftiniji ugalj iz inostarnstva. Zašto da mi plaćamo za tu neefikasnost ako već tvrde da je tako.