Nejveći krivac je plitko razmišljanje roditelja... ako znaš da je velika nezaposlenost i ako savjetuješ svoje dijete, kuda i šta.. onda prvo procijeniš, koje zanimanje mu otvara više vrata, čak i vrata izvan BiH.. ekonomista, pravnika, sociologa, politologa i sl. ne fali nikome.. a nama nikako..
Pa jeste, ali već dugo dominiraju društveni, jer većina mladih vidi neku perspektivu isključivo u poslovima koji se finansiraju iz budžeta.. Šumarstvo, poljoprivreda, hemija, dizajn.. solidni fakulteti.. mašinstvo, elektrotehnika i medicina uvijek cijenjeni, ali ih težina sprečava u hiperprodukciji (valjda..).. a ni zanati nisu loši.. Sve u svemu, teško je imati završen faks, a nemati opciju da radiš.. i tužno.
Uh dok ja odgovorim Comiju, propustim Dunjin komentar.. Uvijek treba polaziti od djetetovog afiniteta.. ako dijete ima izdiferencirano šta želi, onda je to uvijek prioritet.. bar meni.. ali često djeca slušaju sugestije roditelja, a ne vlastite želje..
Dunja sinoć neplanski utekoh od compa, pa samo da uzvratim :* i slažem se sa tvojom pričom da klinci često studiraju bez stvarne želje za znanjem koje im obezbjeđuje fakultet koji su upisali.
Kraft, iskreno, nisam baš ni mislila na rad ovdje. Moje razmišljanje, vezano za tehničke fakultete jeste da ukoliko mlad čovjek uspije da završi taj fakultet (koji ni u varijanti Bolonje nije baš lagan..), uz obavezno znanje jezika (engleski i recimo njemački), on/ona ima mogućnost i opciju da aplicira bilo gdje u svijetu, dok sa fakultetima društvenih nauka, može da kuca samo na vrata domaćih institucija. Takođe vezano za recimo elektrotehnički fakultet, sada postoji ogromna potražnja samo za jednim smjerom - informatike, dok klinci bježe od ostalih smjerova, a mislim da bi recimo energetika i automatika trebale imati prolaz na globalnom tržištu rada.. To je neka moja logika.. Ako se već ulaže u znanje, onda to znanje treba da omogući povrat uloga..