"za mandatni period muftije Edhema ef. Čamdžića (1999. - 2014.) na Muftijstvu banjalučkom izgrađeno 108 džamija, 60 imamskih stanova, 58 gasulhana, 23 šehidska turbeta, formirano je 68 džemata u 10 medžlisa, gdje radi 58 stalno uposlenih imama."
.
Koliki je postotni udio poreskih platisa u finansiranju ovog poduhvata? Mogli ste to navesti makar u fusnoti.
Nazalost (odnosi se na sve tri, da se razumijemo).
Em su oslobodjene poreza, em sisu dodatno milione i milione iz budzeta. Godisnje. Ko kontrolise njihove finansijske transakcije, poslovanje?
Zasto se narod ne pita da li se slaze s time da se za iste izdvajaju pare iz budzeta, a ne za bolnice, da ne nabrajam dalje?
No ti i ja se po ovom pitanju necemo sloziti... Allahimanet.
Ne znam za katolike i pravoslavce, ali muslimani ne dobijaju ništa od države, tj. od državnog budžeta za džamije. Osim za džamije koje su pod UNESC-om, tj. koje su nacionalni spomenici. Ostale džamije imaju svoj džemat (zejdnicu muslimana) koji džamije održavaju i plaćaju komunalije, poput smeća, vode, struje.
Kako to rijaset dijeli, ne znam. No skoro sam citala o iznosu koji Islamska zajednica dobija s budzeta, no sad ne mogu da nadjem (po baksuzluku).
Red bi bio da se na webstranici rijaseta (kao i ostalih vjerskih ustanova) nalazi file sa budzetskim stavkama, kao pdf, pa da svako koga zanima moze da downloaduje (druga stvar je koliko bi taj dokument bio istinit, no to je druga tema).
No nabrzinu sam nasla ovo:
FEDERACIJA BiH
(od ukupno 90 budžeta, opštinskih, kantonalnih i entitetskog, obradeno je za 2010. godinu 10 kantonalnih,
61 opštinskih i entitetski, a za 2011. godinu 8 kantonalnih,
67 opštinskih i entitetski)
2010. godina:
Vjerske zajednice: 2.794.829 KM
Izgradnja i obnova verskih objekata: 1.686.458,74 KM
Vjerske škole, insitucije, i sl.: 14.575.158 KM
2011. godina
Vjerske zajednice: 2.587.697 KM
Izgradnja i obnova vjerskih objekata: 5.645.000 KM
Vjerske škole, insitucije...: 12.676.567 KM
Pod izgradnja i obnova: vjerovatnoca da se tu radi samo o crkvama je ravna nuli.
@mckeskinjo: bilo bi fino kada bi se izbacile cifre pa da se vidi koliko je vjerskih objekata (svih zajednica) bilo prije rata, a koliko je danas.
Ono sto je u ratu poruseno, treba da se obnovi, pogotovo objekti sto su bili pod zastitom drzave kao kulturno blago. No fazon je sto nema nikakve kontrole, sto na svakom trecem prosirenju (blago karikiram) nicu vjerski objekti koji zjape prazni, dok u bolnicama nema ni zavoja.
Red bi bio onda makar pitati ljude da li se slazu s time da se milioni izdvajaju za vjerske zajednice u situaciji kada vlada sveopsti jad i nezaposlenost.