HAHA
Ofirno narucen tekst pred poskupljenje rezanog duhana i cigareta od 1 Avgusta. Pa magazin TIME od 02.2014. je uradio izvrsnu analizu o elektronskim cigaretama i skodljivosti istih. Zakljucak: Elektronske cigarete i ispitivane tekucine nisu skodljive po ljudsko zdravlje a fasinantno je i to da je profit od elektronskih cigareta sa 300miliona $ porastao na milijardu i 200miliona $ !!! E tu lezi bit ovih "istrazivanja"
Profesor Igor Burstyn s američkog Drexel University School of Public Health, poručuje da kemikalije u elektronskim cigaretama (e-cigarete) ne predstavljaju zdravstvenu opasnost ni za one koje ih koriste ni za osobe oko njih, s obzirom na generalno prihvaćene limite štetnih tvari u okolini.
E-cigarete koriste milijuni bivših pušača koji su još uvijek ovisni o nikotinu, posebno u zemljama kao što su SAD gdje je antipušačka kampanja značajno smanjila broj pušača. Neki su liječnici i ranije govorili da je zdravstveni rizik od para koje stvara e-cigareta znatno manji, no već se duže debatira koliko su i jesu li ove cigarete opasne po zdravlje.
Istražujući oko 9.000 prethodnih kemijskih analiza isparavanja i tekućine koja se nalazi u e-cigaretama dr. Burstyn je zaključio da je razina kontaminacije koju stvaraju e-cigarete beznačajna, odnosno daleko ispod dopuštenih granica te ne predstavlja bilo kakav zdravstveni rizik.
Ovo je prva studija koju je financirala američka udruga potrošača The Consumer Advocates for Smoke-free Alternatives (CASAA) Research Fund. Njihova predsjednica Elaine Keller, smatra da su prethodne studije koje su ukazivale i na najmanju kontaminaciju e-cigareta korištene u propagandne svrhe od strane onih koji ne razlikuju e-cigarete i one klasične koje su doista opasne.
Iako je bilo tvrdnji da su formaldehid, akrolein, nitrosamini, metali te etilen glikol iz e-cigareta opasni, ova studija pokazuje da su razine trivijalne i ne predstavljaju nikakvu zdravstvenu opasnost. Ipak, i sam dr. Burstyn upozorava da korištenjem e-cigareta u organizam ulaze znatne količine kemikalija kao što su propilen glikol i glicerin. Iako se te količine ne smatraju opasnima jer su ispod dopuštenih limita on ipak predlaže kontinuirani monitoring koji će potvrditi da rizika nema.
Ovo se istraživanje nije bavilo utjecajem nikotina jer se on sam po sebi ne smatra zdravstvenim problemom. Međutim, nikotin poput kofeina i drugih stimulansa stvara ovisnost i može predstavljati manji rizik za srčani udar i moždani udar, tako da e-cigarete nisu sasvim bez rizika. Dr. Burstyn ističe da je taj rizik isti kao i kod ispijanja kave ili jedenja deserta, odnosno daleko manji nego onaj koji donosi pušenje duhanskih proizvoda.
Istraživanja koja ukazuju na moguće karcinogene
Britanski National Consumers' Institute je u kolovozu ove godine međutim objavio da su u parama e-cigareta pronašli znatne količine karcinogenih molekula koje prethodno nisu bile detektirane. U tri od 10 pokusa razina karcinogenog sastojaka formaldehida približila se onoj koju ispuštaju obične cigarete.
Oni koji zagovaraju zabranu upotrebe e-cigareta u javnim prostorima ističu stoga da je rizik ipak prisutan pa vam drugi nemaju pravo nametati konzumiranje štetnog proizvoda.