Iskreno, meni se ne sviđa upisna politika, a i ocjena rada studenta na osnovu prosjeka je nebuloza. Hoću reći, na nekim fakultetima više od 6 dobiti na pojedinim ispitima je naučna fantastika, a negdje se desetke daju samo tako.
Upisna politika je debilna i samo služi da nastavni kadar na pojedinim fakultetima ima šta raditi + sad imamo privatne fakultete koje upisuje i završava svako s kešom.
Tako imamo hiperprodukciju nepotrebnog kadra sa nepotrebnim znanjem ili čak bez znanja. Ne kažem ja da nama ne trebaju politolozi, komunikolozi, muzikolozi...itd.
Ali brate sigurno ih ne trebamo desetine, a kamoli stotine po generaciji da izlazi.
Jedan austrijski biznismen, kad su ga pitali zašto ulaže u Indiju je rekao: ''U Austriji omladina upisuje sociologiju, pedagogiju, svi žele da budu nastavnici, a u Indiji upisuju mašinstvo i el. tehniku. Vidjet ćemo za 20 godina gdje će ko biti.''
Tranzicijski period. Zaostavština prethodno sistema i planske ekonomije. Danas toga više nema, tržište rada i obrazovanej MORAJU biti usklađeni, studenti moraju sticati znanja i vještine koje se u datom trenutku traže na tržištu rada, moraju znati kako sebe prodati i kako sebe progurati. Nije dovoljno da imaš projesk 11.0 ako se ne znaš prodati na intervjuu (dođe neko drugi i bude prodorniji, simpatičniji, bolje se pokaže) ili ako si stekao neko zvanje koje apsolutno nije traženo na tržištu.
Naš narod je i dalje u mentalitetu, "samo ti završi fakultet, posao te čeka". Ne. U kapitalizmu ti niko ništa ne garantuje, ništa ti nije dano i za sve se sam moraš boriti. Tako je na zapadu i tako je i kod nas, samo što naše obrazovanje kaska za tom činjenicom.
Kod njih od prve godine uče kako pisati CV, kako pisati motivaciona pisma, kako se izboriti na tržištu rada.
Odlicno si to srocio, ali naravno kad bi se broj upisanih ogranicio zaista prema trenutnim nasim potrebama za zaspolenjem pa nigdje ne bi bilo profita, evo npr Politicke nauke sadrze uglavnom smjerovi s kojima ne mozes biti ni revizor ako nemas nekog ko ce te uvaliti u stranku, ali zato dekan Filandra nakon obavljena dva upisna roka i dalje prima studente u RSF i vanredan studij, to je samo jedan primjer, a tako se radi i na nekim drugim fakultetima, kao na Filozofskom, Pravu, DIF-u i da ne nabrajam dalje, ali i studenti su sami krivi, lakse je upisati sociologiju pa je zavrsiti uz skripte uz svakodnevno ispijanje kafica nego osijediti uz anatomiju, hemiju i matematiku
Upravo tako, zato kažem ne valjamo mi komplet kao društvo, od studenata, profesora preko dekana do ministara i političara.
Ili ćemo imati subvencirano visokoškolsko obrazovanje ili nećemo. Halo oni sada imaju Redovne, redovne samofinansirajuće, DL studij i vanredne studente?!
Da nam studiranje košta 20.000 maraka po godini, vidio bi kako se visi na predavanjima, kako se uči i kako se radi...
Kakvi su nam fakulteti i ovo je puno, Amerika je sto se toga tice najjaca, godina ti je trideset hiljada, pa ti vidi il' ces uciti il' ces traziti pos'o, a kod nas se upise da bi im'o indeks, da bi se zajebav'o i vazdan kafice ispij'o, u tridesetima diplomir'o i onda lagano na biro, ljepota
Živite u periodu gdje ti potreban fakultet samo za doktora medicine a sva ostala znanja mozes pokupiti sa interneta i biblioteke.Formalno obrazovanje je prevara i bez licne inicijative ti ne pomaze ni diploma sa nekog tehnickog fakulteta