Ruska obrambena doktrina se uglavnom oslanjala na princip "Izdrzimo do studenog, ostatak posla ce obaviti zima". Ruska agresivna politika je nesto na sto su oni bili prisiljeni odma po okoncanju II sv. rata, a zasnovana je na brojsnosti, uglavnom oklopno mehaniziranih snaga. NATO niti u jednom segmentu nije dorastao ovoj doktrini, ma kako moderno naoruzanje imali. Strategija NATO saveza zasnivala se da ruske napada zaustavlja taktickim nuklearnim oruzjima mada to znacilo i globalni nuklearni rat i vjerojatno nuklearni holokaust. Jedina drzava koja od 80-ih kontinuriano modernizira i razvija oklopne snage je Rusija. Pojvom nove oklopne platvorme ARMATA, na koje clanice NATO saveza jos nemaju odgovor, zabrinuo je prvenstveno Njemacku koja je krenula u modernizaciju svojih Leo panzera. Sa druge strane RUsi u zrakoplovstvu vec imaju zrakoplove koji pariraju americkim F22. Cako i Kina im moze parirat. Dok zapadni saveznici rade na razvoju UMFV, rusi jacaju i mornaicu i oklope.
Rusi znaju da nemogu NATO pariirati sa svojim avionima, sto brojcano sto tehnoloski. Zato su neki dan predstavili mikrotalasni top, glupo zvuci ali vrlo efikasno. Pomocu mikrotalasa unistavaju kompletnu elektroniku protivnickih aviona, bespilotnih letjelica ili raketa, rakete cak ekplodiraju u vazduhu tako da nema opasnosti po predvidjene kopnene ili vazdusne mete.
Ruska vojna doktrina je obrambena i oslonjena je na odvracanje od agresije. CAk i PZO je koncipiran na jaku raketnu obranuoko strateskih polozaja, jer nema tog zrakoplovstva koje efikasno kontrolise onliki zracni prostor. Ako pogledamo unazad, Rusi nisu napravili niti jedan korak ka agresivnom sirenju. Cak i incident sa aneksijom Krima bi mogao biti prodiskutiran. Sa druge strane NATO je na graicama Rusije.
M1 A1-3 i nije tako jak tenk kao sto izgleda. Da li se moze nositi sa T90? Hm, mozda, ali da li se NATO oklopne dvizije mogu nositi sa preko 2.500 aktivnih ruskih tenkova sa oko 13.000 tenkova u rezervi, cisto sumnjam, ma kako moderne bile. Cak ni zracna premoc bez taktickog nuklearnog oruzja, a opitna jei ta premoc, tesko bi mogla zaustaviti ruske okopnjake. Mada je scenario globalnog sukoba tesko ostvariv. Uglavnom, obe suprotsavljeene strane idu na odvracanje demonstracijom vojne moci. Veliki globalni sukob tinja i vrlo brzo ce se rasplamsati, ali ce obuhvatati srednji istok. Pitanje je samo da li i koliko ce se prosiriti. Ako zahvati indisjki poluotok, onda je sv emoguce, pa i totalni nuklearni holokaust.