Već neko vrijeme u Tuzli kruži priča o tome kako je jedan visoki općinsko-gradski funckioner svojevremeno pobjegao u Sarajevo, gdje je, među ostalim, posjetio ambasadu jedne velike države i ispitivao mogućnost traženja azila u slučaju da (mu) vatra stigne do peta.
Informacija je krenula od osobe iz SDP-a, iz Sarajeva, pa je tako dobila snagu “nezvanične, ali iz dobro obaviještenih izvora”.
Da na glasine narodnih masa ne treba ostati gluh i nijem, poznato je. Gdje ima dima moglo bi biti i vatre. To što «šapuću javno mnijenje» ne treba podcijeniti. Elem, da budemo konkretniji, iz stolnog nam grada Saraj’va stizali su haberi kako je tadašnji načelnik Općine Tuzla, Jasmin Imamović, u trenutku kada mu je gorio kabinet, ispred razdraganih demonstranata pobjegao preko Karaule. Glasine kažu da je prvo skrenuo u Ambasadu SAD u BiH, a onda pao ničice pred noge druga Zlatana.
Da li je to tačno? U SDP središtu su potvrdili da je dotični, navedenog dana, bio “na konzultacijama”, a i mediji su to objavili. Vele i to kako im je Imamović saopćio da je Tuzla, tog 7. februara 2014. godine, napadnuta! To je izrekao, vjerujemo, u paničnom strahu kad emocije nadvladaju racio.
Ipak, u namjeri da provjerimo glas narodnih masa, uputili smo upit o “glasini” i dobili odgovor iz Ureda za odnose sa javnošću Ambasade SAD u BiH.
“Poštovani, U prilogu Vam dostavljamo odgovor na Vaš upit. Ljubazno Vas molimo da navedene odgovore atribuirate Uredu za odnose s javnošću Ambasade SAD-a”.
Kako je sugerirano, upit slične sadržine poslat je i na rečenu adresu, znači, Uredu za odnose s javnošću Ambasade SAD. Odatle je pak nedavno došao odgovor slijedeće sadržine:
“Ne možemo komentarisati pojedinačne slučajeve. Također, Sjedinjene Američke Države ne dodjeljuju azilantski status u prostorijama svojih predstavništava u inostranstvu. SAD azilanski status mogu obobriti samo strancima koji su fizički prisutni u Sjedinjenim Američkim Državama”.
S poštovanjem,
Ured za odnose s javnošću
Ambasada SAD u BiH