Robert Shapiro, profesor hemije na New York University i DNA ekspert, izračunao je vjerovatnoću slučajnog formiranja 2000 tipova proteina nađenih u jednoj jedinoj bakteriji (u ljudskoj ćeliji nalazi se 200.000 različitih tipova proteina). Broj koji je dobio bio je 1 naprema 10 na 40.000 (broj koji se dobije stavljanjem 40.000 nula iza jedinice.). U matematici su vjerovatnoće koje su manje od 1 naprema 10 na 50 prihvaćene kao “nulta vjerovatnoća”.
Engleski evolucionista, matematičar i astronom Sir Fred Hoyle rekao je da je vjerovatnoća
da više forme života nastanu slučajno uporediva sa vjerovatnoćom da “jedan tornado brišući kroz ***niju starog gvožđa konstruira avion “Boing 747” od materijala i starudija koje se tu nalaze”.
Toliko o “slučajnom” nastanku života :)
quayofrepose
Kazes da je sansa da nastane zivot broj 1 naprema 10 na 50 ? Jesi uzeo u obzir broj planeta u svemiru na kojima je moguce da nastane zivot u tu jednacinu ? Na svakoj od planete u svemiru (a ima ih puno u najmanju ruku) ima sansa od 1 naprema 10 na 50 da nastane zivot. To malo povecava "oddse" zar ne ? Ne puno, ali parafrazirajuci jednog ucenjaka Lyoda iz Glup i Gluplji, " So, you are saying there is a chance ? :D :D :D "
Zvajzzz, rekao sam da je sansa da nastanu proteini 1 naprema 10 na 40 000, a kolika je da nastane život - pojma nemam, jer nema svrhe dalje redati nule...