Najjednostavnije, obveznice su vrijednosni papiri izdate od strane nekog subjekta (najčešće države, ali mogu to raditi i preduzeća) kao potvrda da će taj subjekt nakon određenog vremenkos perioda (5, 10 godina) donosiocu izmiriti obavezu (nominalnu vrijednost kojom si kupio) sa dodatnom kamatom (koja bi trebala da bude definisana kada se obveznice izdavaju).
Odnosno, to ide ovako, država nema para pa kaže, eh sad ja izdajem ove papire po 100 KM (da papire, ništa više) i ko mi vrati ovaj papir za 5 godina dobit će 130 KM. To možeš gledati kao neku sigurnu investiciju, pogotovo na duži rok. Ali, trik je u tome što država ne mora ti isplatiti nazad tu vrijednost, odnosno mora, ali ako neće, nema šanse da je natjeraš jer je država ipak ultimativni autoritet u državi, jelte. Najčešće će platiti samo kamate (USA to radi najviše) a nominalna vrijednost ostaje kao vječni dug.
Trguje se normalno kao i svakim vr. papirima. Tipa, hoš kupit lafine, daj para sad dobit ćeš nešt za to, možda? :)
sve mi je jasno, ali koliko je često konkretno kod nas da se ne izmiruju obaveze tog tipa, znaš li možda iz iskustva? Također ako se ne vrati nominalna vrijednost, a vrati se kamata, da li ostaje obaveza isplate kamata i dalje ili samo mozes potrazivati tu nominalnu vrijednost?
U BiH nisam 100% siguran kakva je praksa. Pitanje je koliko im vjeruješ?
Uzmi npr da su oni emitovali obveznice da rješe dug po osnovu stare devizne šednjte (http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/2014/odluke/239.html). Pogledaj koliko su optlatili glavnice a koliko kamate.
Opet u srži je, da pojednostavljeno mnogo ali opet, država izdaje obveznice da namente sredstava kako bi namirili neki dug. Tj, odgođenim dugom da namire dug. Sto se tiče vraćanja glavnice, oni po zakonu bi trebal ida ti vrate. Ali opet de ih natjeraj ako to ne urade. Pazi ove obveznice imaju rok dospjeća za 7 godina. Za 7 godina se svašta može desiti - npr da država defaulta po osnovu obveznica i samo kaže investitorima - namirit ćemo vam, za 5 godina. :)
Opet najveće je pitanje koliko im vjeruješ da će oni za 7 godina ti vratiti tvoje novce + kamate?
Ako ipak imaš novaca da uložiš, ja iskreno savjetujem nemoj u državne obveznice. :) Političari se mjenjaju, garniture se lako mjenjaju i za 7 godina budžet može biti totalno drugačiji nego danas. Default je mnogo vjerovatan.
Dalje, kamate, također malli trik. Ponderisane i nominalne nisu iste. Da li se obračunavaju na godinu ili na cijeli rok? Da li će uračunati inflaciju u to, koliko god nama bila skrivena? Ipak, opet 7 godina nije malo... Sve to može uticati na konačnu vrijednost koju ti kao treba da dobiješ. Ti detalji bi trebali biti objavljeni u službenom oglasu. Prouči svakako.
Mislim da, ako te svrbi novac i voljan si negdje to ostaviti, veće su ti šanse da zaradiš na oročenim ***zitima (recimo u Raifffeisen banci; http://tinyurl.com/RFB-kamate-i-oro-269-enja) u zemlji il van zemlje. Ako već zeliš pomći BiH, uloži u nešto, podrži privredu. :)