@edins2 Siguran sam da ni sam ne znas sta si kazao. Pa covjece, da su Osmanlije ovdje 500 godina vadili rude, danas bi ti govorio kako su nas opljackali. A ne razumijem ni zasto ti smeta sto su otvarali skole. Je li to narod trebao da ostane nepismen? Da te poducim: svrsenici medresa su onovremeno tecno govorili dva strana jezika. Zar to nije ideal kojem se zele pribliziti sve obrazovne ustanove?
@Starovlah Svakako. O tome je pisala i francuska novinarka koja je posjetila Bosnu i Hercegovinu. Ona je u svom izvjestaju napisala da u Bosni i Hercegovini zivi dosta NEPISMENOG svijeta koji pored BOSANSKOG JEZIKA tecno govore i pisu turski, arapski i perzijski jezik.
Nece mi biti mrsko potraziti taj izvjestaj. Nazalost, on je samo na francuskom jeziku dostupan.
@Starovlah Ne, nisi u pravu! Oni su bili nepismeni samo po europskim pogledima i standardima, jer nisu znali koristiti latinično kao ni ćirilično pismo, također nisu znali nijedan zapadnoeuropski jezik. Ali po standardima Bliskog istoka, kamo civilizacijski i pripadaju, oni su bili solidno pismeni. Koristili su se turskim i arapskim jezikom te arabicom kao pismom.
@Stjepan III. Kako na bosanskome, tako i na arapskome i turskome jeziku. Zavisno od vrste studija. U nizim stepenima obrazovanja koristen je bosanski jezik a u visim turski i arapski, sto je olaksavalo razmjenu znanja i studenata, ali i osposobljavalo za rad u bilo kojem dijelu velikoga Osmanskoga carstva.
@Stjepan III. Bosna i Hercegovina bastini veliko kulturno bogatstvo. U njoj se oplemenio susret Istoka i Zapada, a bosanski narod je nastavio da bude pitom i cestit. Jezici i kulture su za svakog pametnog covjeka bogatstvo. Samo ohola i neuka osoba moze omalovazavati tudju kulturu, smatrajuci svoju boljom i ljepsom. I evropska kultura svoje najljepse plodove dala je tek nakon sto se susrela i upoznala sa drugim kulzurama. Molim te, shvati da je stvar u davanju i prihvatanju a ne u prepiranju sta je bolje a sta losije. Mudar covjek ce u svemu uspjeti naci lijepo, a neobrazovan ce vjerovati da sve pocinje i zavrsava sa njegovim misljenjem.
@ahmettuzlak Ako je bilo škola na bosanskom jeziku, kako austrijanci nisu zatekli niti jednu školu sa nastavnim programom na bosanskom jeziku? Možda su austrijski izvještaji lažni?
@ahmettuzlak Lijepo rečeno, zato mislim da vam nije mjesto na ovom portalu. Jer i ja sam došao kao normalan čovjek koji je cijenio druge i drugačije, ali ovdje se čovjek brzo iskvari. Zato, budite pozdravljeni i izbjegavajte ovaj portal.
@Stjepan III. Molim te da ne mijesas pitanje politicke nestabilnosti koje ostavlja traga na sve komponente drustvenog zivota. Istini za pravo, obrazovni sistem u BiH pri kraju osmanske uprave nije bio zavidne kvalitete. To je pak posljedica krize zbog koje je Osmansko carstvo na koncu i propalo.
Osnovne skole su ipak nastavu odrzavale na bosanskome jeziku, ili mislis da su djeca od pocetka govorila strani jezik?
Austro-Ugarska u BiH uvodi potpuno novi koncept obrazovanja i time nastavni plan, koji se po svome koncaptu razlikovao od osmanskoga.
Niko ne osporava da je bio moderniji i bolji.
Je li ti stvarno mislis da su Osmanlije zivjele kao u kamenom dobu?
@ahmettuzlak Ne, ne mislim da su Osmanlije tako živjele . Ali za vrijeme osmanlija, nastava se isključivo odvijala na turskom i arapskom jeziku.
Opća literatura je bila na turskom jeziku, a vjerska na arapskom.
Početnica za sve đake je bila na turskom jeziku.
Svjedodžbe su isključivo pisane na turskom jeziku, arapskim pismom... Ovo su nepobitne činjenice.
Ovakav školski program, bez ikakvog spomena bosanskog jezika, se provodio preko 400 godina.