Za nekoliko godina Obame ce se sjecati kao jednog od najvaznijih predsjednika SAD-a koji je radio na mnogim stvarima koje su od znacaja za SAD (reforma zdravstva, odnosi s Iranom, odnosi s Kubom, spas americke ekonomije nakon krize iz 2008. i dostizanje nivoa apsolutne zaposlenosti tj kad je stopa nezaposlensti ispod 5%, spas GM itd)
@jokashmokash u godini kada je dobio nobelovu nagradu Obama je povukao 90% vojske iz Afganistana i Iraka, naredio postepeno zatvaranje Gvantanama, a ovo prvo dvoje je vise nego dovoljno za nobelovu samo je stvar sto je nakon toga bio prinudjen da povuce par poteza koji su bacili sjenu na tu nagradu, naravno oni koji su dodjeljivali nisu znali kakve ce poteze povlaciti u buducnosti. Osim toga, moj komentar je bio za stvari koje su bitne iz americke perspektive!
@jokashmokash To je sve tako ako se uzme zdravo za gotovo argument da je on poceo rat, a o tome se moze danim raspravljati sa argumentima za i protiv. Osim toga, on je pobjedio na izborima 2008, ali je zvanican mandat poceo 2009, a vec krajem 2007. je poceo pad svjetske ekonomije koji je zapoceo krizom u SAD-u koja je plod vladavnine prethodne administracije (Buseve). Drugim rijecima, Obama je naslijedio vrlo tesku i nezavidnu situaciju. A to oko ratova u Siriji, Libiji i dr to je zasebna tema
@jokashmokash Tehnicki gledanu u svim tim zemljama je bio gradjanski rat koji niko ne moze izazvati bez prisutnog unutrasnjeg nezadovoljstva, a uplivi sa strane mogu biti takvi da pomognu stranu koja im odgovara. Tehnicki, vojne operacije u Libiji su izveli Francuska i Italija, u Jemenu rat vode Saudijska Arabija i Iran, a Sirija je previse komplikovana da bi i ti i ja bili upravu jer je previse strana tu (Assad, SAD, Rusija, Turska, S. Arabija, UAE, Katar, Iran, Francuska, V. Britanija itd)