@Preporod-BosnjakaBPS Srpski jezik nije svačiji i ničiji da bi ga mogao prisvajati svako kome padne na pamet. On ima svog vlasnika i tvorca koji ga je stvorio. To je srpski narod. U nauci o jeziku svuda u svetu nije teško utvrditi kako je koji jezik nastao i kome on pripada. To se pitanje u nauci ne postavlja nigde u svetu. Samo ovde, kod nas i nigde više, to se pitanje postavlja u svoj žestini. To je zato što je pitanje porekla i pripadnosti srpskog jezika rešavala politika, a ne nauka.
@PAOK Slovenski jezici
Stari Sloveni su prvo govorili praslovenskim jezikom. Prapostojbina Slovena prostirala se između reka Visle, Odre i Labe.
Slovenski jezici se dele u tri velike grupe.
1) Zapadnoslovenski jezici;
2) Južnoslovenski jezici;
3) Istočnoslovenski jezici.
Zapadnoslovenski jezici
1. poljski (sa slovinjskim i kašupskim)
2. češki
3. slovački
4. lužičkosrpski (deli se na gornjolužičkosrpske i donjolužičkosrpske)
5. polapski (izumrli jezik iz okoline Labe)
Južnoslovenski jezici
@PAOK 1. slovenački
2. hrvatski
3. srpski
4. makedonski
5. bugarski
6. staroslovenski
* slovenački, hrvatski i srpski su zapadni južnoslovenski jezici,
a makedonski, bugarski i staroslovenski su istočni južnoslovenski jezici.
Istočnoslovenski jezici
1. ruski
2. beloruski
3. ukrajinski
U nauci o jeziku postoje vrlo jasna i čvrsta jezička naučna merila na osnovu kojih se određuje gde, kada i kako je nastao neki jezik, čiji je on po poreklu i ko ga je stvorio. Ta merila važe i za srpski jezik.
@PAOK Postoje osnovna naučna merila pomoću kojih se može odrediti poreklo i nastanak srpskog jezika. To je, pre svega, narod koji ga je stvarao, prostor na kojem je jezik nastao i vreme u koje je nastao i u kojem se razvijao. Tu dolaze još dokazi koje nude dijalektološke studije i dokazi koje pružaju prvi, najraniji i kasniji pisani spomenici na srpskom jeziku.
Nema nikakve sumnje da je srpski jezik nastao na tlu srpske srednjevekovne države.
@PAOK Razvijao se iz staroslavenskog jezika od 10. veka do naših dana. Njega je stvarao srpski narod kroz duge vekove svoga života i istorije. Već u književnim delima Svetog Save ogledaju se mnoge osobine i izražajna moć srpskog jezika. Najraniji srpski pisani spomenici potvrđuju da su pisani na štokavskom srpskom jeziku. Kroz istoriju taj se jezik uobličio u zaseban, čvrst i celovit jezički sistem, kakav uglavnom i danas poznajemo.