Prvo treba definisati sta znaci biti kompjuterski pismen. Ako to znaci da ljudi znaju put od paljenja racunara do Facebooka, onda mislim da je mala nepismenost. Medjutim, ukoliko to ukljucuje i poznavanje Worda, Excela i tako to, onda je mozda i veca nepismenost nego sto je navedeno. A vala i glup je naziv kompjuterski nepismen. Kompjuter je samo jedna sprava, koja il ti treba, il ti ne treba. Normalno programerima treba, al sta ce nekome na selu ko drzi koze i ovce, sta ce njemu Word i Excel...
@noridcm Vala bas sta ce mi sekspir i hasanaginica? Vala nit sam procitao jedno nit drugo. Sta ce mi to uopste? Nas obrazovni sistem je prebukiran hajmo reci. Previse se stvari uci, a nista se ne nauci kako treba. Desava se da ucenik generacije u srednjoj skoli dodje na fakultet i propadne. To je upravo zato sto mu skola nije omogucila da dobije vise znanja iz te oblasti sa faksa. Kompjuterska pismenost nije da se uci tudji softver, nego da se nauci praviti svoj. Imati kompjuter je danas nista.
@alem88 Pa samo neko ko nije pročitao Šekspira i Hasanaginicu može reći da to nije bitno. Opšta kultura, književnost i umjetnost su daleko bitnije od "kompjuterske pismenosti" pogotovo u društvu kakvo je naše, gdje je razvijanje vlastitog mišljenja veoma bitno, a to se čitanjem Šekspira( kao i drugih velikih naslova ) i traži.
@tornjak Meni nije nimalo bitno zato sto vise volim prirodne nauke, matematika, fizika, hemija itd...Djeca nam zavrse osnovnu a ne znaju sabirati kako treba. Pitas koliko je 5-7 ne zna. Vise sam za to da se uci ono sto se voli, da se odmah u osnovnoj skoli usmjeri dijete prema onome sta voli, a ovako puna torba knjiga, a nista u glavu ne ide. Ne kazem da te druge oblasti nisu bitne, ali meni nisu bitne jer meni to ne treba. Meni ne treba ni hasanaginica ni sekspir a kome treba nek cita.
@alem88 Samo zato što voliš nešto drugo ne možeš reći za Šekspira "šta će mi to". Jer u gornjem komentaru djeluje tako da bi ga izbacio iz obrazovnog sistema jer učenici generacije padaju na fakultetu. Učenici ne padaju na fakultetu zbog Šekspira iz srednje škole već zbog fakulteta u kojem nema nešto poput "Šekspira" da studenti sami mogu istraživati, donositi zaključke, već je sve svedeno na bubanje, i tu što si gluplji prije ćeš proći, zato imamo kadar koji poslije fakulteta ne zna šta mu je posao u struci, jer praksa traži rad a ne bubanje.