Hmm, drzave potrosile 110 milijardi dolara za pomoc programima za suzbijanje virusa HIV. Sasvim sam siguran da su sa 110 milijardi dolara mogli pronaci lijek.
Mozda i nadjem jednog dana. Nikad se ne zna.
Nisam sklon teorijama zavjere, ali znam da farmaceutska kompanija nikad nece istrazivati rijetke bolesti jer nema ko da kupi lijek. Isto tako nema mi logike da se pronadje lijek za HIV kad je bolje prodavati tretmane koji omogucavaju dug zivot. A pored toga, lijek bi bio jako skup a veliki broj ovoljelih tj. vecina zivi u bogatoj Africi.
@pinkman a šta onda kažeš o tuberkulozi, boginjama, kuga, ptičija gripa, svinjska gripa, šta kažep na dječju paralizu, hmmmm je li i to možda farmaceutika????
Sta cu misliti o TBC-u kad je to izljecivo i nije uopste slicno. Bakterije se lijece antibioticima uspjesno, a virusi ne. Koji je to virus ikad izlijecen? Jedino Hepatitis C kojeg ima sirom razvijenog svijeta. Uporedi HIV sa dijabetesom. Dijabetes se isto tretira svakodnevno.
Kako ne kontas da farmaceutske kompanije rade za profit i njima je bolje svoje resurse trosit u razvoj tretmana koji omogucava dug zivot. To ti je isto kao da imas kredit u banci za stan gdje ti je kolateral hipoteka. Dok placas ziv si, kad ne platis ostajes bez zivota odnosno stana. A moras placati zauvijek.
Univerzitetski profesori mozda mogu i naci lijek jer im je primarni cilj nauka, a ne profit kao ovima, ali treba uzeti u obzir da istrazivanje lijeka moze kostati i do nekoliko milijardi, a oni toga nemaju.
Zacarani krug.