Gdje je 'onaj' od juce, sto kaze da nema nijednog opipljivog dokaza o klimatskim promjenama i globalnom zagrijavanju planete? Da mu ne dokazujem koliko nije u pravu, evo mu dokaza u tekstu iznad: (citiram)'...Ovo je prva zaraza antraxom od 1941.god....Do zaraze je doslo nakon sto ... otopio gornji sloj trajno zaledjenog zemljista.'
Rijec je o Sibiru, a trajno zaledjeno zemljiste u pitanju je tzv. permafrost - vjerovatno, prvi put odledjen od 1941. U protivnom bi se zaraza pojavila ranije. Jel'?
...I Klix-e, uzrok zaraze nisu 'pore'( Pore su mini otvori npr. na kozi covjeka ili recimo na listu biljaka - stome). A ovo su 'spore' ( trajne spore, vrlo otporne na ekstremne uslove i u stanju su da se prenose putem vazduha, sto nije tako cest slucaj sa patogenima)
@BH_Faraon Kad vec pricas o zarazama kao dokazu o klimatskim promjenama, mozes li mi pojasniti kako je onda doslo do zaraze 1941. ili nekad prije toga jer je sigurno jos bilo slucajeva? Vjerovatno istim nacinom! Klima se mijenjala uvijek i davno prije covjeka i industrijalizacije ali mislim da je za to potrebno puno vise godina (hiljadama, a nekada i vise) i da ljudi koji analiziraju klimu zadnjih 100 godina ne mogu doci do pouzdanih podataka. Jednostavno uzorak godina je prekratak!
@Geograf
Cinjenica je da se kroz istoriju planete klima mijenjala. Iz vise razloga, medju koje, osim CO2, metana, vodene pare, isl., spadaju i periodicne promjena u suncevoj aktivnosti, kao i odstupanje zemlje od ustaljene orbite. U 5-6 navrata Zemlja je prosla kroz gotovo apokalipticne faze zagrijavanja, bez lednika na polovima i subtropskoj klimi, kako na Arktiku, tako I na Antarktiku. Evo nekih: 1.Jurassic Period (183 mil. god. unazad), 2.Cretaceous Period (prije 144-65mil. god. 3.PETP
...3.PETM (Paleocene-Eocene Thermal Maximum, 55 mil. godina ranije), 4. Permian Period (prije 251 mil. god.)...
Sve su ovo slucajevi masovnog izumiranja na Zemlji, posebno Permian Period, kada je 95 % vrsta nestalo sa lica planete. Trik je - vrijeme. Vecina nabrojanih ekstremnih promjena desile su se u zuzetno dugom vrem. period, a najkraca je poslednja, Permian Peroiod-a, u 10-ak hiljada god. Nas problem je u slijedecem - promjene su vrlo brze i nema vremena za adaptaciju ili migraciju vrsta.
@Geograf
Ovaj primjer govori u prilog cinjenici da Sibir, Aljaska i sjever Kanade otopljavaju i da tlo, 'permafrost' koje je milionima godina zaledjeno, pokazuje promjene i topi se. A u tom tlu su ogromne kolicine metana, koji se sad oslobadja u atm. Metan je gas sa daleko jacim efektom od CO2 (20 x ). I lanac ide dalje. Konc. CO2 u atm. je oko 403 ppm ili porast 0,8*C. Godisnja stopa: 2-3 ppm CO2, max. po IPCC je 450ppm, ili 2*C. Plus metan, NO2, plus zakasnjenje efekta - to je vec 1,4*C !!
@BH_Faraon Druze, vjeruj mi, znam ja vrlo dobro o cemu ti meni pricas ali ja tebi zelim da kazem jednu stvar da kad se spomenu ovakvi podaci tipa "zadnji put 1941 ili najtoplija godina jos od 1920., najveca susa jos od 1900. itd" nisu dokaz nicega. Jer konkretno u ovom slucaju ako se tlo otopilo 1941. i izazvalo Antraks i sad opet, mozda ce se opet zalediti i opet odlediti za 70+ godina. Mozda je to ciklus u klimatskim promjenama, a to ne mozemo znati jer se podaci dobijaju samo zadnjih 100 god!
@dillbear
Niko ne tvrdi da je zaraza antraxom 1941. izazvana na isti nacin (nakon otapanja permafrosta) vec da je to bio poslednji slucaj zaraze. Mozda su spore antraxa '41. pobjegle iz Hitlerove laboratorije, il' ispale Staljinu iz zadzepka...